Baseball

Tournament Note

CONGRATULATIONS TO THE TOP 16 TEAMS:
POOL WINNERS - (DETERMINED BY RECORD/RUNS ALLOWED)
SEED 1: SLAMMERS
SEED 2: INDIANS
SEED 3: TITANS SELECT
SEED 4: GO PRO
SEED 5: NORTHERN STARS 2020
SEED 6: PILSEN BANDITS
SEED 7: PRO PLAYER CANES BELO
SEED 8: BANDITS
SEED 9: TOP TIER NATIONALS - SALLEE
WILD CARDS: (DETERMINED BY RUNS ALLOWED)
GRB RAYS - REINHARD - SEED 10
ILLINOIS LIGHTNING - SEED 11
CHICAGO ELITE - SEED 12
HAMMERHEADS BLACK - SEED 13
ESP SELECT BLACK - SEED 14
SIDEWINDERS - SEED 15
FRANKFORT ACES - SEED 16

GOOD LUCK TO ALL TEAMS

The BOMC - PBR - 15u Midwest Championships (World Series Event) - (7/12/17 - 7/16/17) - (4) Game Guarantee - Sign Up Today!

Powered By PBR (Prep Baseball Report) - PBR Will Be On Site To Evaluate Teams.

(4) Game Guarantee - (2) Umps Per Game - Baseballs Included.

Games Start Thursday Morning - 7/13/2016 - Teams Will Play (4) Pool Games Beginning on Thursday at least (1) Game Per Day thru Friday.
Playoffs begin Saturday concluding with Championships on Sunday.

Games Played at Benedictine University, and other great fields.

Don't Want To Miss This One. Best Tournament of the Year!

There will be a Daily Spectator FEE FOR THIS EVENT - Children admitted at NO Charge.

15U

PBR SCOUTED EVENT - 15U MIDWEST CHAMPIONSHIPS (World Series Event)

Jul 12 - 16, 2017
IL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Illinois Lightning

15U Champion

Wed Jul 12, 2017 - Sun Jul 16, 2017

Pool Standings

15U POOL 1
Team W L T
RD
RA
Slammers-Coyote 15u (Lake Forest, IL) 4 0 0 31 0
ESP Select 15u Black (Oswego, IL) 3 1 0 7 19
Naperville Renegades United (Naperville, IL) 2 2 0 -5 17
Hinsdale Red Dogs 15U Red (Hinsdale, IL) 1 3 0 -6 23
IL Silver Hawks - 15U (Bartlett, IL) 0 4 0 -27 38
15U POOL 2
Team W L T
RD
RA
Bandits Baseball (Batavia, IL) 3 1 0 7 12
GRB RAYS - 15U Reinhard (Madison, WI) 3 1 0 17 9
JR Stars - 15U (PLAINFIELD, IL) 2 2 0 -4 15
IL Predators 15U (Manteno, IL) 1 3 0 -10 19
Next Level Baseball (Huntley, IL) 1 3 0 -10 21
15U POOL 3
Team W L T
RD
RA
Top Tier Nationals - Sallee (McCook, IL) 3 1 0 0 30
Upper Deck Cougars (Orland Hills, IL) 2 1 1 3 14
Lincoln Way Vipers - Mergenthaler (Frankfort, IL) 2 2 0 -1 14
Crystal Lake Cardinals (Algonquin, AZ) 1 2 1 0 17
Windy City-Herbert (Chicago, IL) 1 3 0 -2 18
15U POOL 4
Team W L T
RD
RA
Go Pro (Plainfield, IL) 4 0 0 30 11
Frankfort Aces (Mokena, IL) 3 1 0 1 27
Team Demarini - Fitzgerald (Burr Ridge, IL) 2 2 0 8 19
Team Acceleration 15U (Aurora, IL) 1 3 0 -14 35
15u Hammerheads Teal (Carol Stream, IL) 0 4 0 -25 42
15U POOL 5
Team W L T
RD
RA
Pilsen Bandits (CHICAGO, IL) 4 0 0 19 15
Chicago Elite 15u (CHICAGO, IL) 3 1 0 14 17
Lincoln-way Vipers 15u- Zbonski (Tinley Park, IL) 1 3 0 -9 21
CIBA 15U (MIDDLETON, WI) 1 3 0 -6 25
Oswego Cobras White (Aurora, IL) 1 3 0 -18 38
15U POOL 6
Team W L T
RD
RA
Illinois Indians (Buffalo Grove, IL) 4 0 0 22 6
15u Hammerheads Black (Carol Stream, IL) 3 1 0 2 18
Crystal Lake Bombers (Crystal Lake, IL) 2 2 0 11 10
Northern Knights - Zimmerman (Mundelein, IL) 1 3 0 -6 28
Lake County Stars 15u (Buffalo Grove, IL) 0 4 0 -29 39
15U POOL 7
Team W L T
RD
RA
Northern Stars 2020 (FOWLER, IN) 4 0 0 13 14
GRB RAYS - 15u - Fox Valley (Madison, WI) 2 2 0 -1 13
Pro Player Canes Stewart (McHenry, IL) 2 2 0 2 14
Team Demarini - McCulloch (Burr Ridge, IL) 1 3 0 0 15
Northern Knights Weld 15U (Mundelein, IL) 1 3 0 -14 34
15U POOL 8
Team W L T
RD
RA
Pro Player Canes Belo (McHenry, IL) 3 0 1 22 6
Illinois Lightning (Grayslake, IL) 3 1 0 18 13
PBA DeMarini Wi 15U (Kenosha, WI) 2 1 1 8 17
Illinois Indians Red 1 3 0 -16 38
Stateline Generals (rockford, IL) 0 4 0 -32 46
15U POOL 9
Team W L T
RD
RA
Titans Select (Brookfield, WI) 4 0 0 30 7
Sidewinders (Lake Villa, IL) 3 1 0 10 21
Top Tier Black (New Lenox, IL) 2 2 0 4 15
Rhino Baseball (Romeoville, IL) 1 3 0 -15 37
Palos Stampede 15's (Palos Heights, IL) 0 4 0 -29 45

Schedule

Filter by:

Thursday, July 13, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 10:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 IL Silver Hawks - 15U
0 11 ESP Select 15u Black
P42 10:00 AM LEE PFUND STADIUM Lincoln-way Vipers 15u- Zbonski
1 7 Chicago Elite 15u
P51 10:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 15u Hammerheads Black
3 2 Crystal Lake Bombers
P81 10:00 AM SAINT XAVIER UNIVERSITY Palos Stampede 15's
0 15 Top Tier Black
P2 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Naperville Renegades United
0 1 ESP Select 15u Black
P43 12:00 PM LEE PFUND STADIUM Oswego Cobras White
8 16 Chicago Elite 15u
P52 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Northern Knights - Zimmerman
1 6 Crystal Lake Bombers
P82 12:15 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Palos Stampede 15's
7 15 Rhino Baseball
P3 1:30 PM Benedictine University Slammers-Coyote 15u
7 0 Hinsdale Red Dogs 15U Red
P53 1:30 PM Trout PARK Lake County Stars 15u
2 7 Illinois Indians
P24 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Lincoln Way Vipers - Mergenthaler
3 1 Crystal Lake Cardinals
P33 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Team Acceleration 15U
0 13 Team Demarini - Fitzgerald
P71 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Illinois Lightning
12 0 Illinois Indians Red
P83 2:30 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Top Tier Black
10 0 Rhino Baseball
P11 3:30 PM Benedictine University Bandits Baseball
3 2 GRB RAYS - 15U Reinhard
P61 3:45 PM Trout PARK Northern Stars 2020
4 3 GRB RAYS - 15u - Fox Valley
P25 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Lincoln Way Vipers - Mergenthaler
3 5 Top Tier Nationals - Sallee
P32 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Go Pro
8 1 Team Demarini - Fitzgerald
P72 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Illinois Lightning
18 2 Stateline Generals
P84 4:45 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Titans Select
17 4 Sidewinders
P41 5:30 PM Timothy Christian High School CIBA 15U
6 10 Pilsen Bandits
P12 5:45 PM Benedictine University IL Predators 15U
5 13 GRB RAYS - 15U Reinhard
P26 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Crystal Lake Cardinals
5 10 Top Tier Nationals - Sallee
P31 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Go Pro
11 3 Team Acceleration 15U
P62 6:00 PM Trout PARK Pro Player Canes Stewart
2 5 Northern Stars 2020
P73 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Illinois Indians Red
11 1 Stateline Generals
P13 8:00 PM Benedictine University JR Stars - 15U
1 4 Next Level Baseball
P27 8:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Upper Deck Cougars
2 1 Windy City-Herbert
P34 8:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 15u Hammerheads Teal
2 8 Frankfort Aces
P74 8:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Pro Player Canes Belo
4 4 PBA DeMarini Wi 15U
P63 8:15 PM Trout PARK Team Demarini - McCulloch
8 1 Northern Knights Weld 15U
Friday, July 14, 2017
Game Time Location Team Score Team
P54 8:00 AM LEE PFUND STADIUM Lake County Stars 15u
1 9 15u Hammerheads Black
P21 9:00 AM Benedictine University Top Tier Nationals - Sallee
7 6 Upper Deck Cougars
P75 9:00 AM Trout PARK Stateline Generals
1 9 Pro Player Canes Belo
P5 10:00 AM SAINT XAVIER UNIVERSITY Slammers-Coyote 15u
8 0 Naperville Renegades United
P55 10:00 AM LEE PFUND STADIUM Lake County Stars 15u
3 12 Northern Knights - Zimmerman
P38 10:45 AM Timothy Christian High School Team Acceleration 15U
9 5 15u Hammerheads Teal
P29 11:15 AM Benedictine University Crystal Lake Cardinals
3 3 Upper Deck Cougars
P76 11:15 AM Trout PARK Illinois Indians Red
0 9 Pro Player Canes Belo
P14 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 JR Stars - 15U
4 0 IL Predators 15U
P44 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 CIBA 15U
9 3 Oswego Cobras White
P64 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Team Demarini - McCulloch
0 5 Pro Player Canes Stewart
P56 1:00 PM Timothy Christian High School Crystal Lake Bombers
3 4 Illinois Indians
P77 1:15 PM Trout PARK Illinois Lightning
13 4 PBA DeMarini Wi 15U
P22 1:30 PM Benedictine University Lincoln Way Vipers - Mergenthaler
4 2 Windy City-Herbert
P7 1:45 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Naperville Renegades United
6 3 IL Silver Hawks - 15U
P15 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 JR Stars - 15U
5 2 Bandits Baseball
P45 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 CIBA 15U
3 8 Lincoln-way Vipers 15u- Zbonski
P65 2:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Team Demarini - McCulloch
1 2 GRB RAYS - 15u - Fox Valley
P4 3:15 PM Aurora Central Catholic High School ESP Select 15u Black
9 3 Hinsdale Red Dogs 15U Red
P57 3:15 PM Timothy Christian High School Northern Knights - Zimmerman
6 7 15u Hammerheads Black
P85 3:30 PM Trout PARK Rhino Baseball
1 12 Titans Select
P35 3:45 PM Benedictine University Team Demarini - Fitzgerald
11 3 15u Hammerheads Teal
P16 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 IL Predators 15U
1 2 Bandits Baseball
P46 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Oswego Cobras White
5 2 Lincoln-way Vipers 15u- Zbonski
P66 4:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Pro Player Canes Stewart
1 4 GRB RAYS - 15u - Fox Valley
P23 5:30 PM Aurora Central Catholic High School Crystal Lake Cardinals
8 1 Windy City-Herbert
P86 5:45 PM Trout PARK Top Tier Black
0 6 Titans Select
P17 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 GRB RAYS - 15U Reinhard
3 1 Next Level Baseball
P36 6:00 PM Benedictine University Team Demarini - Fitzgerald
7 8 Frankfort Aces
P47 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Pilsen Bandits
7 4 Chicago Elite 15u
P67 6:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Northern Stars 2020
15 3 Northern Knights Weld 15U
P87 8:00 PM Trout PARK Palos Stampede 15's
0 5 Sidewinders
P37 8:15 PM Benedictine University Go Pro
14 0 Frankfort Aces
P6 11:45 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Slammers-Coyote 15u
8 0 IL Silver Hawks - 15U
Saturday, July 15, 2017
Game Time Location Team Score Team
P8 8:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Slammers-Coyote 15u
16 0 ESP Select 15u Black
P30 8:00 AM SPARTAN ATHLETIC COMPLEX Top Tier Nationals - Sallee
4 16 Windy City-Herbert
P48 8:00 AM Benedictine University Lincoln-way Vipers 15u- Zbonski
1 6 Pilsen Bandits
P58 8:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 15u Hammerheads Black
1 9 Illinois Indians
P88 8:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Palos Stampede 15's
2 10 Titans Select
P18 8:30 AM Aurora Central Catholic High School Bandits Baseball
14 4 Next Level Baseball
P28 8:30 AM SAINT XAVIER UNIVERSITY Lincoln Way Vipers - Mergenthaler
3 6 Upper Deck Cougars
P68 8:30 AM Timothy Christian High School GRB RAYS - 15u - Fox Valley
3 7 Northern Knights Weld 15U
P78 9:00 AM Trout PARK Illinois Lightning
1 7 Pro Player Canes Belo
P9 10:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 IL Silver Hawks - 15U
1 13 Hinsdale Red Dogs 15U Red
P59 10:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Northern Knights - Zimmerman
0 12 Illinois Indians
P89 10:00 AM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Rhino Baseball
1 8 Sidewinders
P49 10:15 AM Benedictine University Oswego Cobras White
4 11 Pilsen Bandits
P19 10:45 AM Aurora Central Catholic High School IL Predators 15U
3 0 Next Level Baseball
P39 10:45 AM SAINT XAVIER UNIVERSITY Team Acceleration 15U
4 6 Frankfort Aces
P69 10:45 AM Timothy Christian High School Pro Player Canes Stewart
8 5 Northern Knights Weld 15U
P79 11:15 AM Trout PARK Stateline Generals
0 8 PBA DeMarini Wi 15U
P10 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #5 Hinsdale Red Dogs 15U Red
5 6 Naperville Renegades United
P60 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD #6 Lake County Stars 15u
2 11 Crystal Lake Bombers
P90 12:00 PM EAST SIDE SPORTS COMPLEX - TURF - FIELD#8 Top Tier Black
3 9 Sidewinders
P50 12:30 PM Benedictine University CIBA 15U
1 4 Chicago Elite 15u
P70 12:45 PM Timothy Christian High School Team Demarini - McCulloch
6 7 Northern Stars 2020
P20 1:00 PM Aurora Central Catholic High School JR Stars - 15U
0 9 GRB RAYS - 15U Reinhard
P40 1:00 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Go Pro
14 7 15u Hammerheads Teal
P80 1:30 PM Trout PARK Illinois Indians Red
0 16 PBA DeMarini Wi 15U
B1 5:30 PM Benedictine University Slammers-Coyote 15u
13 5 Frankfort Aces
B3 5:30 PM Aurora Central Catholic High School Go Pro
8 15 15u Hammerheads Black
B4 5:30 PM Timothy Christian High School Northern Stars 2020
3 9 Chicago Elite 15u
B7 5:30 PM SAINT XAVIER UNIVERSITY Titans Select
14 7 ESP Select 15u Black
B8 5:30 PM Trout PARK Pilsen Bandits
6 13 Illinois Lightning
B5 7:45 PM Benedictine University Illinois Indians
7 8 Sidewinders
B6 7:45 PM Trout PARK Pro Player Canes Belo
4 12 GRB RAYS - 15U Reinhard
B2 8:00 PM SPARTAN ATHLETIC COMPLEX Bandits Baseball
4 8 Top Tier Nationals - Sallee
Sunday, July 16, 2017
Game Time Location Team Score Team
B10 8:00 AM IC Catholic Prep - (TURF - Plunkett Athletic Complex) 15u Hammerheads Black
9 5 Chicago Elite 15u
B9 10:00 AM Benedictine University Slammers-Coyote 15u
7 6 Top Tier Nationals - Sallee
B12 10:00 AM Trout PARK Titans Select
1 5 Illinois Lightning
B11 10:15 AM IC Catholic Prep - (TURF - Plunkett Athletic Complex) Sidewinders
0 7 GRB RAYS - 15U Reinhard
B13 12:15 PM Benedictine University Slammers-Coyote 15u
9 0 15u Hammerheads Black
B14 2:10 PM Benedictine University GRB RAYS - 15U Reinhard
10 12 Illinois Lightning
B15 4:30 PM Benedictine University Slammers-Coyote 15u
1 6 Illinois Lightning

Bracket

Top Pool Winners Will be seeded 1-9 via H-T-H/ Runs Allowed / Diff +/-8 / the wild cards will be seed 10 - 16 via same tie breakers
15U - PBR MIDWEST CHAMPIONSHIPS - TOP TEAM IN EACH POOL ADVANCES - (7) WILD CARDS ADVANCE
Illinois Lightning
15U Champion
Slammers-Coyote 15u - 13
B1 - Sat 7/15 5:30PM Benedictine University
Frankfort Aces - 5
Titans Select - 14
B7 - Sat 7/15 5:30PM SAINT XAVIER UNIVERSITY
ESP Select 15u Black - 7
Bandits Baseball - 4
B2 - Sat 7/15 8:00PM SPARTAN ATHLETIC COMPLEX
Top Tier Nationals - Sallee - 8
Illinois Indians - 7
B5 - Sat 7/15 7:45PM Benedictine University
Sidewinders - 8
Slammers-Coyote 15u - 1
B15 - Sun 7/16 4:30PM Benedictine University
Illinois Lightning - 6
Northern Stars 2020 - 3
B4 - Sat 7/15 5:30PM Timothy Christian High School
Chicago Elite 15u - 9
Go Pro - 8
B3 - Sat 7/15 5:30PM Aurora Central Catholic High School
15u Hammerheads Black - 15
Pro Player Canes Belo - 4
B6 - Sat 7/15 7:45PM Trout PARK
GRB RAYS - 15U Reinhard - 12
Pilsen Bandits - 6
B8 - Sat 7/15 5:30PM Trout PARK
Illinois Lightning - 13
Titans Select - 1
B12 - Sun 7/16 10:00AM Trout PARK
Illinois Lightning - 5
Slammers-Coyote 15u - 9
B13 - Sun 7/16 12:15PM Benedictine University
15u Hammerheads Black - 0
15u Hammerheads Black - 9
B10 - Sun 7/16 8:00AM IC Catholic Prep - (TURF - Plunkett Athletic Complex)
Chicago Elite 15u - 5
Slammers-Coyote 15u - 7
B9 - Sun 7/16 10:00AM Benedictine University
Top Tier Nationals - Sallee - 6
GRB RAYS - 15U Reinhard - 10
B14 - Sun 7/16 2:10PM Benedictine University
Illinois Lightning - 12
Sidewinders - 0
B11 - Sun 7/16 10:15AM IC Catholic Prep - (TURF - Plunkett Athletic Complex)
GRB RAYS - 15U Reinhard - 7