Basketball

8th Grade Boys

Crossover Basketball Tournament

Oct 21 - 23, 2016
Bellevue, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, October 21, 2016
Game Time Location Team Score Team
P3 7:00 PM Bellevue Lied Center - Court 3 Platte River Elite (Nolte)
37 43 Dundee Pride (Kreber)
P4 7:00 PM Bellevue Lied Center - Court 4 Bellevue T-Birds (Norman)
44 24 Papillion Raptors White
P2 8:00 PM Bellevue Lied Center - Court 1 Grizzlies Elite
48 27 TR Fighting Elk Red (Uhing)
P7 9:00 PM Bellevue Lied Center - Court 3 Elkhorn Summits (Hayden)
18 35 Platte River Elite (Nolte)
P8 9:00 PM Bellevue Lied Center - Court 4 Elkhorn Attack All Stars Blue
19 42 Bellevue T-Birds (Norman)
Saturday, October 22, 2016
Game Time Location Team Score Team
P1 11:00 AM Bellevue Lied Center - Court 2 BV Jr. Lynx
63 53 Team Nebraska Express
P6 1:00 PM Bellevue Lied Center - Court 3 BV Jr. Lynx
43 39 TR Fighting Elk Red (Uhing)
P9 3:00 PM Bellevue Lied Center - Court 2 TR Fighting Elk Red (Uhing)
30 45 Team Nebraska Express
Sunday, October 23, 2016
Game Time Location Team Score Team
P10 8:00 AM Bellevue Lied Center - Court 1 BV Jr. Lynx
34 37 Grizzlies Elite
P12 11:00 AM Bellevue Lied Center - Court 2 Papillion Raptors White
29 24 Elkhorn Attack All Stars Blue
P11 12:00 PM Bellevue Lied Center - Court 1 Dundee Pride (Kreber)
53 24 Elkhorn Summits (Hayden)
P5 1:00 PM Bellevue Lied Center - Court 3 Team Nebraska Express
46 49 Grizzlies Elite
B1 3:00 PM Logan Middle School [3] Elkhorn Summits (Hayden)
24 29 [3] Elkhorn Attack All Stars Blue
B2 3:00 PM Bellevue Lied Center - Court 2 [2] Platte River Elite (Nolte)
33 27 [2] Papillion Raptors White
B3 3:00 PM Bellevue Lied Center - Court 3 [1] Dundee Pride (Kreber)
49 89 [1] Bellevue T-Birds (Norman)

Bracket

[2] Platte River Elite (Nolte)
3rd Place
[3] Elkhorn Attack All Stars Blue
5th Place
[1] Bellevue T-Birds (Norman)
Champion
[3] Elkhorn Summits (Hayden) - 24
B1 - Sun 10/23 3:00PM Logan Middle School
[3] Elkhorn Attack All Stars Blue - 29
[1] Dundee Pride (Kreber) - 49
B3 - Sun 10/23 3:00PM Bellevue Lied Center - Court 3
[1] Bellevue T-Birds (Norman) - 89
[2] Platte River Elite (Nolte) - 33
B2 - Sun 10/23 3:00PM Bellevue Lied Center - Court 2
[2] Papillion Raptors White - 27