Lacrosse

Tournament Note

Thanks to all of our teams for making this a great event!

2 pool games. Top 2 teams in each pool will advance to the championship bracket. Remaining teams will move to the consolation bracket.

High School AA

2016 Orlando Open

Dec 3 - 4, 2016
Championsgate, FL • Davenport, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
S. Florida Swordfish

High School AA Champion

Sat Dec 3, 2016 - Sun Dec 4, 2016

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Old School LC 2 0 0 10 7
STS - Tampa Charge 1 1 0 9 10
239 Elite 0 2 0 7 9
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Ponte Vedra Possums 1 1 0 13 9
OVO Tampa 1 1 0 7 11
Team Maverik 1 1 0 13 13
Pool 3
Team W L T
GS
GA
W. Orange Gorillas 2 0 0 15 10
S. Florida Swordfish 1 1 0 18 10
Seahawks North 0 2 0 9 22
Pool 4
Team W L T
GS
GA
Swarm 2 0 0 10 8
Braveheart 1 1 0 10 10
Florida Generals 0 2 0 7 9

Schedule

Filter by:

Saturday, December 03, 2016
Game Time Location Team Score Team
P1 3:20 PM NE Regional Park - NE3 239 Elite
4 5 STS - Tampa Charge
P2 3:20 PM NE Regional Park - NE4 OVO Tampa
6 5 Team Maverik
P3 3:20 PM NE Regional Park - NE5 W. Orange Gorillas
9 5 Seahawks North
P4 3:20 PM NE Regional Park - NE6 Florida Generals
4 5 Braveheart
P5 5:10 PM NE Regional Park - NE3 Old School LC
4 3 239 Elite
P6 5:10 PM NE Regional Park - NE4 Ponte Vedra Possums
6 1 OVO Tampa
P7 5:10 PM NE Regional Park - NE5 S. Florida Swordfish
5 6 W. Orange Gorillas
P8 5:10 PM NE Regional Park - NE6 Swarm
4 3 Florida Generals
P9 7:00 PM NE Regional Park - NE3 STS - Tampa Charge
4 6 Old School LC
P10 7:00 PM NE Regional Park - NE4 Team Maverik
8 7 Ponte Vedra Possums
P11 7:00 PM NE Regional Park - NE5 Seahawks North
4 13 S. Florida Swordfish
P12 7:00 PM NE Regional Park - NE6 Braveheart
5 6 Swarm
Sunday, December 04, 2016
Game Time Location Team Score Team
B1 1:30 PM Omni - CG5 [1] Old School LC
4 6 [2] S. Florida Swordfish
B2 1:30 PM Omni - CG6 [1] Ponte Vedra Possums
13 7 [2] Braveheart
B3 1:30 PM Omni - CG7 [2] STS - Tampa Charge
4 7 [1] W. Orange Gorillas
B4 1:30 PM Omni - CG8 [2] OVO Tampa
6 5 [1] Swarm
B10 1:30 PM Omni - CG3 [3] 239 Elite
9 4 [3] Seahawks North
B11 1:30 PM Omni - CG4 [3] Team Maverik
6 5 [3] Florida Generals
B5 3:20 PM Omni - CG5 S. Florida Swordfish
9 6 Ponte Vedra Possums
B6 3:20 PM Omni - CG6 W. Orange Gorillas
7 4 OVO Tampa
B12 3:20 PM Omni - CG4 239 Elite
6 2 Team Maverik
B13 3:20 PM Omni - CG3 Seahawks North
8 1 Florida Generals
B7 4:15 PM Omni - CG7 Old School LC
6 9 Braveheart
B8 4:15 PM Omni - CG5 STS - Tampa Charge
2 7 Swarm
B9 4:15 PM Omni - CG6 S. Florida Swordfish
8 5 W. Orange Gorillas

Bracket

Consolation Bracket
Championship Bracket
[2] S. Florida Swordfish
Champion
[3] 239 Elite
Consolation Champion
[2] OVO Tampa - 6
B4 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG8
[1] Swarm - 5
S. Florida Swordfish - 9
B5 - Sun 12/4 3:20PM Omni - CG5
Ponte Vedra Possums - 6
[1] Old School LC - 4
B1 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG5
[2] S. Florida Swordfish - 6
S. Florida Swordfish - 8
B9 - Sun 12/4 4:15PM Omni - CG6
W. Orange Gorillas - 5
W. Orange Gorillas - 7
B6 - Sun 12/4 3:20PM Omni - CG6
OVO Tampa - 4
[1] Ponte Vedra Possums - 13
B2 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG6
[2] Braveheart - 7
[2] STS - Tampa Charge - 4
B3 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG7
[1] W. Orange Gorillas - 7
STS - Tampa Charge - 2
B8 - Sun 12/4 4:15PM Omni - CG5
Swarm - 7
Old School LC - 6
B7 - Sun 12/4 4:15PM Omni - CG7
Braveheart - 9
239 Elite - 6
B12 - Sun 12/4 3:20PM Omni - CG4
Team Maverik - 2
[3] 239 Elite - 9
B10 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG3
[3] Seahawks North - 4
[3] Team Maverik - 6
B11 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG4
[3] Florida Generals - 5
Seahawks North - 8
B13 - Sun 12/4 3:20PM Omni - CG3
Florida Generals - 1