Lacrosse

Tournament Note

Thanks to all of our teams for making this a great event!

3 pool games. The top 2 teams in each pool will advance to the championship bracket.

High School B1 - Red

2016 Orlando Open

Dec 3 - 4, 2016
Championsgate, FL • Davenport, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
OVO - Tampa

High School B1 - Red Champion

Sat Dec 3, 2016 - Sun Dec 4, 2016

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
OVO - Tampa 3 0 0 23 10
First Coast LC 3 0 0 23 10
Braveheart* 1 2 0 12 21
Team Maverik 0 3 0 11 20
W. Orange Gorillas 0 3 0 15 27
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Swarm 3 0 0 22 7
FCA Rising Blue 2 1 0 14 7
Pasco Lions 2 1 0 12 8
STS - Tampa Charge 1 2 0 12 13
Old School LC 1 2 0 13 14
Possums Blue 0 3 0 4 28

Schedule

Filter by:

Saturday, December 03, 2016
Game Time Location Team Score Team
P1 10:45 AM NE Regional Park - NE5 W. Orange Gorillas
4 8 First Coast LC
P17 10:45 AM NE Regional Park - NE6 OVO - Tampa
7 2 Braveheart
P7 12:35 PM NE Regional Park - NE6 First Coast LC
9 3 Braveheart
P11 12:35 PM NE Regional Park - NE5 Team Maverik
3 7 OVO - Tampa
P2 2:25 PM NE Regional Park - NE4 Team Maverik
5 7 Braveheart
P6 2:25 PM NE Regional Park - NE3 OVO - Tampa
9 5 W. Orange Gorillas
P13 2:25 PM NE Regional Park - NE5 Old School LC
2 6 STS - Tampa Charge
P15 2:25 PM NE Regional Park - NE6 FCA Rising Blue
3 2 Pasco Lions
P3 4:15 PM NE Regional Park - NE4 Pasco Lions
4 3 STS - Tampa Charge
P4 4:15 PM NE Regional Park - NE6 Swarm
4 3 FCA Rising Blue
P5 4:15 PM NE Regional Park - NE5 Old School LC
9 2 Possums Blue
P8 6:05 PM NE Regional Park - NE6 STS - Tampa Charge
3 7 Swarm
P9 6:05 PM NE Regional Park - NE5 Pasco Lions
6 2 Old School LC
P10 6:05 PM NE Regional Park - NE4 FCA Rising Blue
8 1 Possums Blue
Sunday, December 04, 2016
Game Time Location Team Score Team
P12 11:40 AM Omni - CG6 Braveheart*
10 6 W. Orange Gorillas
P14 11:40 AM Omni - CG3 Possums Blue
1 11 Swarm
P16 11:40 AM Omni - CG5 Team Maverik
3 6 First Coast LC
B4 1:30 PM Omni - CG1 [3] Braveheart
0 9 [3] Pasco Lions
B5 1:30 PM Omni - CG2 [4] Team Maverik
2 10 [4] STS - Tampa Charge
B1 2:25 PM Omni - CG4 [1] OVO - Tampa
3 2 [2] FCA Rising Blue
B2 2:25 PM Omni - CG5 [2] First Coast LC
4 2 [1] Swarm
B6 2:25 PM Omni - CG3 [5] W. Orange Gorillas
9 1 [6] Possums Blue
B3 4:15 PM Omni - CG2 OVO - Tampa
6 4 First Coast LC
B7 4:15 PM Omni - CG3 W. Orange Gorillas
6 3 [5] Old School LC

Bracket

Consolation Games
Championship Bracket
[1] OVO - Tampa
Champion
[2] First Coast LC - 4
B2 - Sun 12/4 2:25PM Omni - CG5
[1] Swarm - 2
[1] OVO - Tampa - 3
B1 - Sun 12/4 2:25PM Omni - CG4
[2] FCA Rising Blue - 2
[5] W. Orange Gorillas - 9
B6 - Sun 12/4 2:25PM Omni - CG3
[6] Possums Blue - 1
OVO - Tampa - 6
B3 - Sun 12/4 4:15PM Omni - CG2
First Coast LC - 4
[3] Braveheart - 0
B4 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG1
[3] Pasco Lions - 9
[4] Team Maverik - 2
B5 - Sun 12/4 1:30PM Omni - CG2
[4] STS - Tampa Charge - 10
W. Orange Gorillas - 6
B7 - Sun 12/4 4:15PM Omni - CG3
[5] Old School LC - 3