Baseball

Tournament Note

SECOND TEAM LISTED WILL BE HOME TEAM IN 3RD BASE DUGOUT

BETTER SEED IN CONSOLATION/ELIMINATION ROUND IS HOME

ALL TEAMS WILL HAVE A GAME ON MONDAY, JUNE 13

POOL WINNERS - WILL ADVANCE TO CHAMPIONSHIP BRACKET

BOTTOM TEAMS PLAY ONE CONSOLATION GAME ON MONDAY, JUNE 13

16U: Schedule & Scores

2016 UA Southeast Championships

Jun 10 - 14, 2016
Jupiter, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

(New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass

16U: Schedule & Scores Champion

Fri Jun 10, 2016 - Tue Jun 14, 2016

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, June 10, 2016
Game Time Location Visitor Score Home
P5 3:00 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #11) 20. Palm Beach Select 15
0 7 (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels
P1 5:15 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #9) 10. Columbus Explorers 16 White
7 3 (New Seed #10) 11. Belen Wolverines 15
P4 5:15 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #14) 12. Miami Showtime Navy
11 1 (New Seed #20) 13. Rampage Baseball 16 Red
P2 7:30 PM RDS (Marlins) - 4 (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass
7 5 (New Seed #15) 8. Miami Showtime Blue
P3 7:30 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #18) 15. Florida Revenge
5 6 (New Seed #12) 16. Mission Angels
P6 7:30 PM RDS (Marlins) - 5 (New Seed #13) 6. Columbus Explorers 16 Blue
4 3 (New Seed #19) 9. Palm Beach Shockers 16
P18 7:30 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #7) 14. MLP 16
8 0 (New Seed #16) 17. South Florida Clippers 16
Saturday, June 11, 2016
Game Time Location Visitor Score Home
P7 8:00 AM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels
7 0 (New Seed #21) 19. Gamechanger Athletics
P10 8:00 AM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #11) 20. Palm Beach Select 15
12 5 (New Seed #17) 21. Wellington Post 390
P8 10:15 AM RDS (Marlins) - 5 (New Seed #14) 12. Miami Showtime Navy
2 0 (New Seed #9) 10. Columbus Explorers 16 White
P16 10:15 AM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #20) 13. Rampage Baseball 16 Red
2 7 (New Seed #10) 11. Belen Wolverines 15
P9 12:30 PM RDS (Marlins) - 4 (New Seed #15) 8. Miami Showtime Blue
1 1 (New Seed #13) 6. Columbus Explorers 16 Blue
P12 12:30 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #16) 17. South Florida Clippers 16
6 5 (New Seed #18) 15. Florida Revenge
P14 12:30 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #17) 21. Wellington Post 390
11 3 (New Seed #21) 19. Gamechanger Athletics
P11 2:45 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #12) 16. Mission Angels
4 10 (New Seed #7) 14. MLP 16
P13 2:45 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #19) 9. Palm Beach Shockers 16
3 11 (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass
Sunday, June 12, 2016
Game Time Location Visitor Score Home
P15 8:00 AM RDS (Marlins) - 4 (New Seed #10) 11. Belen Wolverines 15
13 1 (New Seed #14) 12. Miami Showtime Navy
P17 8:00 AM RDS (Marlins) - 5 (New Seed #9) 10. Columbus Explorers 16 White
9 0 (New Seed #20) 13. Rampage Baseball 16 Red
P19 8:00 AM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #13) 6. Columbus Explorers 16 Blue
7 8 (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass
P21 8:00 AM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #15) 8. Miami Showtime Blue
9 5 (New Seed #19) 9. Palm Beach Shockers 16
P23 12:30 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #12) 16. Mission Angels
13 0 (New Seed #16) 17. South Florida Clippers 16
P24 12:30 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #7) 14. MLP 16
6 0 (New Seed #18) 15. Florida Revenge
P20 2:45 PM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels
16 1 (New Seed #17) 21. Wellington Post 390
P22 2:45 PM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #21) 19. Gamechanger Athletics
1 10 (New Seed #11) 20. Palm Beach Select 15
Monday, June 13, 2016
Game Time Location Visitor Score Home
B57 10:15 AM RDS (Marlins) - 4 [21] (New Seed #21) 19. Gamechanger Athletics
2 5 [20] (New Seed #20) 13. Rampage Baseball 16 Red
B58 10:15 AM RDS (Marlins) - 5 [19] (New Seed #19) 9. Palm Beach Shockers 16
3 2 [18] (New Seed #18) 15. Florida Revenge
B59 10:15 AM RDS (Marlins) - 6 (New Seed #15) 8. Miami Showtime Blue
12 5 [16] (New Seed #16) 17. South Florida Clippers 16
B60 10:15 AM RDS (Marlins) - 7 (New Seed #17) 21. Wellington Post 390
5 4 [14] (New Seed #14) 12. Miami Showtime Navy
B61 12:30 PM RDS (Marlins) - 4 [13] (New Seed #13) 6. Columbus Explorers 16 Blue
0 1 [12] (New Seed #12) 16. Mission Angels
B62 12:30 PM RDS (Marlins) - 5 [11] (New Seed #11) 20. Palm Beach Select 15
3 6 [10] (New Seed #10) 11. Belen Wolverines 15
B66 2:45 PM RDS (Marlins) - 4 (New Seed #9) 10. Columbus Explorers 16 White
0 1 (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels
B67 2:45 PM RDS (Marlins) - 5 (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass
10 0 (New Seed #7) 14. MLP 16
Tuesday, June 14, 2016
Game Time Location Visitor Score Home
B68 9:00 AM RDS (Marlins) - 4 [6] (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels
4 6 [8] (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass

Bracket

16U Championship Bracket
16U Consolation Games
[8] (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass
Champion
[6] (New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels - 4
B68 - Tue 6/14 9:00AM RDS (Marlins) - 4
[8] (New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass - 6
(New Seed #9) 10. Columbus Explorers 16 White - 0
B66 - Mon 6/13 2:45PM RDS (Marlins) - 4
(New Seed #6) 18. Palm Beach Rebels - 1
(New Seed #8) 7. Palm Beach Select Underclass - 10
B67 - Mon 6/13 2:45PM RDS (Marlins) - 5
(New Seed #7) 14. MLP 16 - 0
[21] (New Seed #21) 19. Gamechanger Athletics - 2
B57 - Mon 6/13 10:15AM RDS (Marlins) - 4
[20] (New Seed #20) 13. Rampage Baseball 16 Red - 5
[11] (New Seed #11) 20. Palm Beach Select 15 - 3
B62 - Mon 6/13 12:30PM RDS (Marlins) - 5
[10] (New Seed #10) 11. Belen Wolverines 15 - 6
[19] (New Seed #19) 9. Palm Beach Shockers 16 - 3
B58 - Mon 6/13 10:15AM RDS (Marlins) - 5
[18] (New Seed #18) 15. Florida Revenge - 2
(New Seed #17) 21. Wellington Post 390 - 5
B60 - Mon 6/13 10:15AM RDS (Marlins) - 7
[14] (New Seed #14) 12. Miami Showtime Navy - 4
[13] (New Seed #13) 6. Columbus Explorers 16 Blue - 0
B61 - Mon 6/13 12:30PM RDS (Marlins) - 4
[12] (New Seed #12) 16. Mission Angels - 1
(New Seed #15) 8. Miami Showtime Blue - 12
B59 - Mon 6/13 10:15AM RDS (Marlins) - 6
[16] (New Seed #16) 17. South Florida Clippers 16 - 5