Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. Pool winners and one 2nd place team will advance to the championship bracket.

U13B

2016 Summer Face Off

Jun 4 - 5, 2016
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Creeks

U13B Champion

Sat Jun 4, 2016 - Sun Jun 5, 2016

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
FCA South Florida Blue 3 0 0 36 3
Starz 2 1 0 11 15
Bay Area Sandsharks 1 2 0 10 22
Brantley Bulldogs 0 3 0 8 25
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Coolax 3 0 0 21 4
Madlax Florida 2 1 0 12 8
Barracudas Orange 1 2 0 16 21
Ponte Vedra Possums 0 3 0 7 23
Pool 3
Team W L T
GS
GA
Creeks 3 0 0 25 12
South Orlando Renegades 2 1 0 15 12
Mid-Coast Renegades 1 2 0 12 13
FCA South Florida Orange 0 3 0 4 19
Pool 4
Team W L T
GS
GA
LCO 3 0 0 31 8
Stealth LC 2 1 0 20 10
Sarasota Seahawks 1 2 0 17 20
Ballistic 0 3 0 2 32
Pool 5
Team W L T
GS
GA
Orlando Swarm 3 0 0 37 3
West Florida LC 2 1 0 22 13
Swordfish 1 2 0 18 17
Tally Terror 0 3 0 1 45
Pool 6
Team W L T
GS
GA
Xtreme 3 0 0 27 6
PBR U13 Select 2 1 0 19 10
FCA South Florida Gray 1 2 0 5 20
Apprentice 0 3 0 9 24
Pool 7
Team W L T
GS
GA
West Orange Outlaws 3 0 0 35 2
Ohana LC 2 1 0 17 14
Yellow Jackets 1 2 0 7 25
Warhawks 0 3 0 5 23

Schedule

Filter by:

Saturday, June 04, 2016
Game Time Location Team Score Team
P11 8:00 AM NERP - NE3 FCA South Florida Gray
0 13 Xtreme
P12 8:00 AM NERP - NE6 Apprentice
4 11 PBR U13 Select
P7 8:50 AM NERP - NE6 Stealth LC
4 7 LCO
P8 8:50 AM NERP - NE3 Sarasota Seahawks
10 2 Ballistic
P13 9:40 AM NERP - NE3 West Orange Outlaws
16 0 Yellow Jackets
P14 9:40 AM NERP - NE6 Warhawks
2 9 Ohana LC
P25 10:30 AM NERP - NE3 Xtreme
9 2 Apprentice
P26 10:30 AM NERP - NE6 FCA South Florida Gray
1 4 PBR U13 Select
P21 11:20 AM NERP - NE3 LCO
11 4 Sarasota Seahawks
P22 11:20 AM NERP - NE6 Stealth LC
9 0 Ballistic
P27 12:10 PM NERP - NE3 Yellow Jackets
5 2 Warhawks
P28 12:10 PM NERP - NE6 West Orange Outlaws
10 1 Ohana LC
P39 1:00 PM NERP - NE3 PBR U13 Select
4 5 Xtreme
P40 1:00 PM NERP - NE6 FCA South Florida Gray
4 3 Apprentice
P35 1:50 PM NERP - NE3 Ballistic
0 13 LCO
P36 1:50 PM NERP - NE6 Stealth LC
7 3 Sarasota Seahawks
P1 2:40 PM Championsgate - CG1 Starz
5 3 Brantley Bulldogs
P2 2:40 PM Championsgate - CG2 Bay Area Sandsharks
1 13 FCA South Florida Blue
P5 2:40 PM Championsgate - CG3 FCA South Florida Orange
1 5 South Orlando Renegades
P6 2:40 PM Championsgate - CG4 Mid-Coast Renegades
5 7 Creeks
P41 2:40 PM NERP - NE3 Ohana LC
7 2 Yellow Jackets
P42 2:40 PM NERP - NE6 West Orange Outlaws
9 1 Warhawks
P3 3:30 PM Championsgate - CG3 Madlax Florida
4 1 Ponte Vedra Possums
P4 3:30 PM Championsgate - CG4 Coolax
8 3 Barracudas Orange
P9 3:30 PM Championsgate - CG1 Orlando Swarm
10 3 West Florida LC
P10 3:30 PM Championsgate - CG2 Swordfish
15 1 Tally Terror
P15 4:20 PM Championsgate - CG1 Brantley Bulldogs
4 5 Bay Area Sandsharks
P16 4:20 PM Championsgate - CG2 Starz
1 8 FCA South Florida Blue
P19 4:20 PM Championsgate - CG3 South Orlando Renegades
4 2 Mid-Coast Renegades
P20 4:20 PM Championsgate - CG4 FCA South Florida Orange
1 9 Creeks
P17 5:10 PM Championsgate - CG3 Ponte Vedra Possums
1 8 Coolax
P18 5:10 PM Championsgate - CG4 Madlax Florida
8 2 Barracudas Orange
P23 5:10 PM Championsgate - CG1 West Florida LC
6 3 Swordfish
P24 5:10 PM Championsgate - CG2 Orlando Swarm
17 0 Tally Terror
P29 6:00 PM Championsgate - CG1 FCA South Florida Blue
15 1 Brantley Bulldogs
P30 6:00 PM Championsgate - CG2 Starz
5 4 Bay Area Sandsharks
P33 6:00 PM Championsgate - CG3 Creeks
9 6 South Orlando Renegades
P34 6:00 PM Championsgate - CG4 FCA South Florida Orange
2 5 Mid-Coast Renegades
P31 6:50 PM Championsgate - CG3 Barracudas Orange
11 5 Ponte Vedra Possums
P32 6:50 PM Championsgate - CG4 Madlax Florida
0 5 Coolax
P37 6:50 PM Championsgate - CG1 Tally Terror
0 13 West Florida LC
P38 6:50 PM Championsgate - CG2 Orlando Swarm
10 0 Swordfish
Sunday, June 05, 2016
Game Time Location Team Score Team
B13 8:00 AM Championsgate - CG1 [3] Bay Area Sandsharks
5 4 [3] Barracudas Orange
B14 8:00 AM Championsgate - CG2 [3] Mid-Coast Renegades
8 3 [3] Sarasota Seahawks
B15 8:00 AM Championsgate - CG3 [3] Swordfish
13 0 [3] FCA South Florida Gray
B10 8:50 AM Championsgate - CG6 [2] Starz
3 5 [2] South Orlando Renegades
B11 8:50 AM Championsgate - CG7 [2] Stealth LC
2 5 [2] West Florida LC
B12 8:50 AM Championsgate - CG8 [2] PBR U13 Select
7 2 [2] Ohana LC
B16 8:50 AM Championsgate - CG1 [3] Yellow Jackets
3 7 [4] Brantley Bulldogs
B17 8:50 AM Championsgate - CG2 [4] Ponte Vedra Possums
0 8 [4] FCA South Florida Orange
B18 8:50 AM Championsgate - CG3 [4] Ballistic
3 2 [4] Tally Terror
B19 8:50 AM Championsgate - CG5 [4] Apprentice
6 0 [4] Warhawks
B20 10:30 AM Championsgate - CG6 [2] Starz
7 6 [2] West Florida LC
B21 10:30 AM Championsgate - CG7 [2] South Orlando Renegades
7 2 [2] PBR U13 Select
B22 10:30 AM Championsgate - CG8 [2] Stealth LC
3 2 [2] Ohana LC
B23 10:30 AM Championsgate - CG2 [3] Barracudas Orange
2 6 [3] Mid-Coast Renegades
B24 10:30 AM Championsgate - CG3 [3] Sarasota Seahawks
1 11 [3] Swordfish
B25 10:30 AM Championsgate - CG5 [3] FCA South Florida Gray
4 5 [3] Yellow Jackets
B26 11:20 AM Championsgate - CG3 [3] Bay Area Sandsharks
7 1 [4] Ponte Vedra Possums
B27 11:20 AM Championsgate - CG6 [4] FCA South Florida Orange
15 0 [4] Ballistic
B28 11:20 AM Championsgate - CG7 [4] Tally Terror
2 7 [4] Apprentice
B29 11:20 AM Championsgate - CG8 [4] Warhawks
2 6 [4] Brantley Bulldogs
B1 1:00 PM Championsgate - CG5 [1] FCA South Florida Blue
11 0 [2] Madlax Florida
B2 1:00 PM Championsgate - CG6 [1] Coolax
4 8 [1] Creeks
B3 1:00 PM Championsgate - CG7 [1] LCO
1 10 [1] Orlando Swarm
B4 1:00 PM Championsgate - CG8 [1] Xtreme
5 7 [1] West Orange Outlaws
B5 2:40 PM Championsgate - CG5 [1] FCA South Florida Blue
3 6 [1] Creeks
B6 2:40 PM Championsgate - CG6 [1] Orlando Swarm
4 6 [1] West Orange Outlaws
B8 2:40 PM Championsgate - CG7 [2] Madlax Florida
6 8 [1] Coolax
B9 2:40 PM Championsgate - CG8 [1] LCO
6 7 [1] Xtreme
B7 4:20 PM Championsgate - CG5 [1] Creeks
13 1 [1] West Orange Outlaws

Bracket

Consolation Games
Championship Bracket
[1] Creeks
Champion
[1] Creeks - 13
B7 - Sun 6/5 4:20PM Championsgate - CG5
[1] West Orange Outlaws - 1
[1] LCO - 1
B3 - Sun 6/5 1:00PM Championsgate - CG7
[1] Orlando Swarm - 10
[1] FCA South Florida Blue - 11
B1 - Sun 6/5 1:00PM Championsgate - CG5
[2] Madlax Florida - 0
[1] FCA South Florida Blue - 3
B5 - Sun 6/5 2:40PM Championsgate - CG5
[1] Creeks - 6
[1] Orlando Swarm - 4
B6 - Sun 6/5 2:40PM Championsgate - CG6
[1] West Orange Outlaws - 6
[2] Starz - 7
B20 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG6
[2] West Florida LC - 6
[2] Stealth LC - 2
B11 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG7
[2] West Florida LC - 5
[4] Ballistic - 3
B18 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG3
[4] Tally Terror - 2
[4] Apprentice - 6
B19 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG5
[4] Warhawks - 0
[3] Yellow Jackets - 3
B16 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG1
[4] Brantley Bulldogs - 7
[2] Madlax Florida - 6
B8 - Sun 6/5 2:40PM Championsgate - CG7
[1] Coolax - 8
[3] Bay Area Sandsharks - 5
B13 - Sun 6/5 8:00AM Championsgate - CG1
[3] Barracudas Orange - 4
[1] Xtreme - 5
B4 - Sun 6/5 1:00PM Championsgate - CG8
[1] West Orange Outlaws - 7
[2] Starz - 3
B10 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG6
[2] South Orlando Renegades - 5
[1] Coolax - 4
B2 - Sun 6/5 1:00PM Championsgate - CG6
[1] Creeks - 8
[1] LCO - 6
B9 - Sun 6/5 2:40PM Championsgate - CG8
[1] Xtreme - 7
[2] PBR U13 Select - 7
B12 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG8
[2] Ohana LC - 2
[3] Barracudas Orange - 2
B23 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG2
[3] Mid-Coast Renegades - 6
[2] Stealth LC - 3
B22 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG8
[2] Ohana LC - 2
[4] Tally Terror - 2
B28 - Sun 6/5 11:20AM Championsgate - CG7
[4] Apprentice - 7
[3] Mid-Coast Renegades - 8
B14 - Sun 6/5 8:00AM Championsgate - CG2
[3] Sarasota Seahawks - 3
[4] Ponte Vedra Possums - 0
B17 - Sun 6/5 8:50AM Championsgate - CG2
[4] FCA South Florida Orange - 8
[3] Sarasota Seahawks - 1
B24 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG3
[3] Swordfish - 11
[2] South Orlando Renegades - 7
B21 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG7
[2] PBR U13 Select - 2
[3] Bay Area Sandsharks - 7
B26 - Sun 6/5 11:20AM Championsgate - CG3
[4] Ponte Vedra Possums - 1
[4] FCA South Florida Orange - 15
B27 - Sun 6/5 11:20AM Championsgate - CG6
[4] Ballistic - 0
[4] Warhawks - 2
B29 - Sun 6/5 11:20AM Championsgate - CG8
[4] Brantley Bulldogs - 6
[3] Swordfish - 13
B15 - Sun 6/5 8:00AM Championsgate - CG3
[3] FCA South Florida Gray - 0
[3] FCA South Florida Gray - 4
B25 - Sun 6/5 10:30AM Championsgate - CG5
[3] Yellow Jackets - 5