Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2017 December Dunk Tournament co-hosted w/Seattle Youth Basketball and NW All-Stars.
www.seattleyouthbasketball.com and www.nwallstars.co

BOYS 6TH

2017 DECEMBER DUNK TOURNAMENT

Dec 2 - 3, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

WASHINGTON SUPREME

BOYS 6TH Champion

Sat Dec 2, 2017 - Sun Dec 3, 2017

Pool Standings

POOL A
Team W L
PA
ECBA PIONEERS BLACK 2 0 36
NW ALL STARS 2024 1 1 91
ISSAQUAH PURPLE 0 2 99
POOL B
Team W L
PA
WASHINGTON SUPREME 2 0 38
GAME TIME 1 1 76
ECBA PIONEERS WHITE 0 2 92
POOL C
Team W L
PA
TEAM PURE 2 0 42
SUMNER SPARTANS 1 1 44
NW MAGIC GIG HARBOR 0 2 85

Schedule

Filter by:

Saturday, December 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 ECBA PIONEERS BLACK
64 16 ISSAQUAH PURPLE
P4 11:10 AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 NW ALL STARS 2024
20 62 ECBA PIONEERS BLACK
P2 12:15 PM ELITE SPORTS ACADEMY 8174 ECBA PIONEERS WHITE
22 53 WASHINGTON SUPREME
P6 1:20 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB SUMNER SPARTANS
43 21 NW MAGIC GIG HARBOR
P7 1:20 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH PURPLE
29 35 NW ALL STARS 2024
P5 2:25 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB GAME TIME
39 21 ECBA PIONEERS WHITE
P3 3:30 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB NW MAGIC GIG HARBOR
21 42 TEAM PURE
P8 4:35 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB WASHINGTON SUPREME
55 16 GAME TIME
P9 5:40 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB TEAM PURE
23 21 SUMNER SPARTANS
Sunday, December 03, 2017
Game Time Location Team Score Team
B12 10:05 AM ELITE SPORTS ACADEMY 8174 ECBA PIONEERS WHITE
44 30 NW MAGIC GIG HARBOR
B13 10:05 AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 GAME TIME
28 38 SUMNER SPARTANS
B14 10:05 AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2 NW ALL STARS 2024
27 41 TEAM PURE
B11 12:15 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2 ISSAQUAH PURPLE
42 19 NW MAGIC GIG HARBOR
B15 12:15 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 GAME TIME
46 42 NW ALL STARS 2024
B16 1:20 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1 ECBA PIONEERS BLACK
54 35 SUMNER SPARTANS
B17 1:20 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2 TEAM PURE
27 51 WASHINGTON SUPREME
B10 2:25 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2 ISSAQUAH PURPLE
25 39 ECBA PIONEERS WHITE
B19 3:30 PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2 SUMNER SPARTANS
34 41 TEAM PURE
B18 4:35 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB ECBA PIONEERS BLACK
35 61 WASHINGTON SUPREME

Bracket

WASHINGTON SUPREME
Champion
ECBA PIONEERS BLACK - 35
B18 - Sun 12/3 4:35PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB
WASHINGTON SUPREME - 61
ISSAQUAH PURPLE - 42
B11 - Sun 12/3 12:15PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2
NW MAGIC GIG HARBOR - 19
GAME TIME - 46
B15 - Sun 12/3 12:15PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1
NW ALL STARS 2024 - 42
TEAM PURE - 27
B17 - Sun 12/3 1:20PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2
WASHINGTON SUPREME - 51
ECBA PIONEERS WHITE - 44
B12 - Sun 12/3 10:05AM ELITE SPORTS ACADEMY 8174
NW MAGIC GIG HARBOR - 30
ECBA PIONEERS BLACK - 54
B16 - Sun 12/3 1:20PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1
SUMNER SPARTANS - 35
SUMNER SPARTANS - 34
B19 - Sun 12/3 3:30PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2
TEAM PURE - 41
NW ALL STARS 2024 - 27
B14 - Sun 12/3 10:05AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2
TEAM PURE - 41
GAME TIME - 28
B13 - Sun 12/3 10:05AM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 1
SUMNER SPARTANS - 38
ISSAQUAH PURPLE - 25
B10 - Sun 12/3 2:25PM INGLEWOOD MIDDLE SCHOOL - Court 2
ECBA PIONEERS WHITE - 39