Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2017 Wildcat Shootout co-hosted with SYB, NWA, & MSHS Boys Basketball Booster Club **The schedule was updated Tuesday @ 8:15am ~ please see if your team was affected**
***Please note: DUE TO CONSTRUCTION, PARKING FOR GAMES AT MT. SI HIGH SCHOOL IS AVAILABLE IN THE GRAVEL LOT TO THE SOUTH OF THE SCHOOL AND IN THE LOT ON THE WEST SIDE OF THE GYM***

BOYS 8TH EASTSIDE

2017 WILDCAT SHOOTOUT

Nov 17 - 19, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
BELLEVUE BLUE 3 0 36 184 132
REDMOND SELECT 8 BLACK 2 1 12 125 113
NEWPORT 1 2 -14 99 113
JUANITA REBELS 0 3 -34 98 148
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
ARLINGTON 3 0 29 164 130
MT. SI WILDCATS 8E 2 1 1 120 124
WOODINVILLE 1 2 1 132 131
LIBERTY NELSON 0 3 -31 112 143
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
RAMS HOOPS 1 1 3 96 93
SAINTS SELECT 8 1 1 -2 92 94
ISSAQUAH 8 GOLD 1 1 -1 101 102
POOL D
Team W L
PD
PS
PA
EASTLAKE CARDINAL 2 0 23 109 82
SUMNER SPARTANS 1 1 7 102 82
LAKE STEVENS 0 2 -30 56 103
POOL E
Team W L
PD
PS
PA
AUBURN ABA 2 0 30 164 67
NORTH CREEK JAGUARS 1 1 -1 78 111
TEAM UP BLUE 0 2 -29 69 133
POOL F
Team W L
PD
PS
PA
SKYLINE 8 SILVER 2 0 17 86 66
NORTHWEST 1 1 3 81 78
EBC 8 BLUE 0 2 -20 62 85

Schedule

Filter by:

Friday, November 17, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 6:30 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS REDMOND SELECT 8 BLACK
37 24 NEWPORT
P2 6:30 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL JUANITA REBELS
43 74 BELLEVUE BLUE
P12 7:35 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS WOODINVILLE
49 54 ARLINGTON
P11 8:40 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 LIBERTY NELSON
30 44 MT. SI WILDCATS 8E
Saturday, November 18, 2017
Game Time Location Team Score Team
P22 9:00 AM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 SUMNER SPARTANS
52 24 LAKE STEVENS
P13 10:05 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL ISSAQUAH 8 GOLD
54 49 RAMS HOOPS
P6 11:10 AM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 EASTLAKE CARDINAL
58 50 SUMNER SPARTANS
P17 11:10 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL BELLEVUE BLUE
53 39 NEWPORT
P5 12:15 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL RAMS HOOPS
47 39 SAINTS SELECT 8
P3 1:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 WOODINVILLE
48 40 LIBERTY NELSON
P9 1:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 NEWPORT
36 23 JUANITA REBELS
P14 1:20 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 LAKE STEVENS
32 51 EASTLAKE CARDINAL
P16 1:20 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL EBC 8 BLUE
26 44 SKYLINE 8 SILVER
P7 2:25 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL NORTH CREEK JAGUARS
47 33 TEAM UP BLUE
P18 3:30 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 3 REDMOND SELECT 8 BLACK
38 32 JUANITA REBELS
P24 3:30 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL NORTHWEST
41 36 EBC 8 BLUE
P15 4:35 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL AUBURN ABA
78 31 NORTH CREEK JAGUARS
P19 4:35 PM ELITE SPORTS ACADEMY ARLINGTON
51 42 LIBERTY NELSON
P20 4:35 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 WOODINVILLE
35 37 MT. SI WILDCATS 8E
P8 5:40 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL SKYLINE 8 SILVER
42 40 NORTHWEST
P10 5:40 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2 REDMOND SELECT 8 BLACK
50 57 BELLEVUE BLUE
P21 5:40 PM MERCER ISLAND PEAK - Court 1 SAINTS SELECT 8
53 47 ISSAQUAH 8 GOLD
P4 6:45 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 MT. SI WILDCATS 8E
39 59 ARLINGTON
P23 6:45 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL TEAM UP BLUE
36 86 AUBURN ABA
Sunday, November 19, 2017
Game Time Location Team Score Team
B28 9:00 AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH 8 GOLD
38 27 LAKE STEVENS
B29 10:05 AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 TEAM UP BLUE
33 48 EBC 8 BLUE
B32 10:05 AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2 SAINTS SELECT 8
34 35 SUMNER SPARTANS
B33 10:05 AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 3 NORTH CREEK JAGUARS
30 51 NORTHWEST
B30 12:15 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 LAKE STEVENS
52 25 TEAM UP BLUE
B31 1:20 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH 8 GOLD
52 25 EBC 8 BLUE
B36 1:20 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS RAMS HOOPS
31 47 EASTLAKE CARDINAL
B37 1:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 AUBURN ABA
50 34 SKYLINE 8 SILVER
B27 2:25 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3 REDMOND SELECT 8 BLACK
MT. SI WILDCATS 8E
B34 2:25 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 4 SAINTS SELECT 8
47 32 NORTH CREEK JAGUARS
B38 3:30 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 RAMS HOOPS
SKYLINE 8 SILVER
B39 3:30 PM ELITE SPORTS ACADEMY BELLEVUE BLUE
53 67 EASTLAKE CARDINAL
B40 3:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 AUBURN ABA
ARLINGTON
B25 4:35 PM ELITE SPORTS ACADEMY JUANITA REBELS
34 41 LIBERTY NELSON
B26 4:35 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 NEWPORT
WOODINVILLE
B35 4:35 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 4 SUMNER SPARTANS
58 43 NORTHWEST
B41 5:40 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 EASTLAKE CARDINAL
Bracket Winner B40

Bracket

Bracket Winner B41
Champion
RAMS HOOPS - 31
B36 - Sun 11/19 1:20PM MSHS FRESHMAN CAMPUS
EASTLAKE CARDINAL - 47
AUBURN ABA
B40 - Sun 11/19 3:30PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3
ARLINGTON
EASTLAKE CARDINAL
B41 - Sun 11/19 5:40PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
Bracket Winner B40
BELLEVUE BLUE - 53
B39 - Sun 11/19 3:30PM ELITE SPORTS ACADEMY
EASTLAKE CARDINAL - 67
AUBURN ABA - 50
B37 - Sun 11/19 1:20PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
SKYLINE 8 SILVER - 34
RAMS HOOPS
B38 - Sun 11/19 3:30PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2
SKYLINE 8 SILVER
NORTH CREEK JAGUARS - 30
B33 - Sun 11/19 10:05AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 3
NORTHWEST - 51
SAINTS SELECT 8 - 34
B32 - Sun 11/19 10:05AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2
SUMNER SPARTANS - 35
SAINTS SELECT 8 - 47
B34 - Sun 11/19 2:25PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 4
NORTH CREEK JAGUARS - 32
SUMNER SPARTANS - 58
B35 - Sun 11/19 4:35PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 4
NORTHWEST - 43
ISSAQUAH 8 GOLD - 52
B31 - Sun 11/19 1:20PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1
EBC 8 BLUE - 25
LAKE STEVENS - 52
B30 - Sun 11/19 12:15PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1
TEAM UP BLUE - 25
ISSAQUAH 8 GOLD - 38
B28 - Sun 11/19 9:00AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1
LAKE STEVENS - 27
TEAM UP BLUE - 33
B29 - Sun 11/19 10:05AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1
EBC 8 BLUE - 48
JUANITA REBELS - 34
B25 - Sun 11/19 4:35PM ELITE SPORTS ACADEMY
LIBERTY NELSON - 41
REDMOND SELECT 8 BLACK
B27 - Sun 11/19 2:25PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3
MT. SI WILDCATS 8E
NEWPORT
B26 - Sun 11/19 4:35PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1
WOODINVILLE