Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2017 Wildcat Shootout co-hosted with SYB, NWA, & MSHS Boys Basketball Booster Club **The schedule was updated Tuesday @ 8:15am ~ please see if your team was affected**
***Please note: DUE TO CONSTRUCTION, PARKING FOR GAMES AT MT. SI HIGH SCHOOL IS AVAILABLE IN THE GRAVEL LOT TO THE SOUTH OF THE SCHOOL AND IN THE LOT ON THE WEST SIDE OF THE GYM***

BOYS 7TH EASTSIDE

2017 WILDCAT SHOOTOUT

Nov 17 - 19, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
BELLEVUE BLUE 2 0 30 113 62
LIBERTY TURNER 1 1 -14 63 98
MONROE SELECT 0 2 -16 66 82
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
BOTHELL SELECT 2 0 30 103 59
MERCER ISLAND 7 1 1 -12 69 92
LAKE WASHINGTON 0 2 -18 67 88
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
MT. SI WILDCATS 7E 2 0 28 68 39
NEWPORT WHITE 1 1 -2 54 56
EBC 7 BLUE 0 2 -26 46 73
POOL D
Team W L
PD
PS
PA
AUBURN ABA 2 0 30 119 57
RICHLAND GUNNERS 1 1 0 86 79
TEAM UP ORANGE 0 2 -30 61 130
POOL E
Team W L
PD
PS
PA
PUYALLUP VIKINGS 2 0 19 115 96
NORTH CREEK JAGUARS 1 1 4 92 88
NEWPORT RED 0 2 -23 83 106
POOL F
Team W L
PD
PS
PA
ISSAQUAH 7 GOLD 2 0 18 81 38
KENT ELITE 1 1 -6 53 84
ROGERS RAMS JOHNSON 0 2 -12 74 86

Schedule

Filter by:

Friday, November 17, 2017
Game Time Location Team Score Team
P2 6:30 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 BOTHELL SELECT
55 29 MERCER ISLAND 7
P3 8:40 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 MT. SI WILDCATS 7E
31 18 NEWPORT WHITE
P11 8:40 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 NORTH CREEK JAGUARS
44 35 NEWPORT RED
P13 8:40 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3 MONROE SELECT
33 48 BELLEVUE BLUE
Saturday, November 18, 2017
Game Time Location Team Score Team
P4 9:00 AM MSHS FRESHMAN CAMPUS TEAM UP ORANGE
31 70 AUBURN ABA
P5 9:00 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 NEWPORT RED
48 62 PUYALLUP VIKINGS
P6 9:00 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 KENT ELITE
4 44 ISSAQUAH 7 GOLD
P14 9:00 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 MERCER ISLAND 7
40 37 LAKE WASHINGTON
P1 10:05 AM MSHS FRESHMAN CAMPUS LIBERTY TURNER
34 33 MONROE SELECT
P15 10:05 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 NEWPORT WHITE
36 25 EBC 7 BLUE
P8 11:10 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 LAKE WASHINGTON
30 48 BOTHELL SELECT
P16 11:10 AM MSHS FRESHMAN CAMPUS AUBURN ABA
49 26 RICHLAND GUNNERS
P17 11:10 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 PUYALLUP VIKINGS
53 48 NORTH CREEK JAGUARS
P18 11:10 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 ISSAQUAH 7 GOLD
37 34 ROGERS RAMS JOHNSON
P7 12:15 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS BELLEVUE BLUE
65 29 LIBERTY TURNER
P9 12:15 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 EBC 7 BLUE
21 37 MT. SI WILDCATS 7E
P10 1:20 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS RICHLAND GUNNERS
60 30 TEAM UP ORANGE
P12 1:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 ROGERS RAMS JOHNSON
40 49 KENT ELITE
Sunday, November 19, 2017
Game Time Location Team Score Team
B23 12:15 PM MERCER ISLAND PEAK - Court 3 NORTH CREEK JAGUARS
50 32 ROGERS RAMS JOHNSON
B24 12:15 PM MERCER ISLAND PEAK - Court 4 MONROE SELECT
36 39 MERCER ISLAND 7
B31 12:15 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 MT. SI WILDCATS 7E
24 39 AUBURN ABA
B32 12:15 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 PUYALLUP VIKINGS
37 39 ISSAQUAH 7 GOLD
B19 2:25 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB LIBERTY TURNER
28 36 LAKE WASHINGTON
B34 2:25 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 BELLEVUE BLUE
AUBURN ABA
B35 2:25 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 ISSAQUAH 7 GOLD
BOTHELL SELECT
B20 3:30 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB NEWPORT WHITE
50 28 TEAM UP ORANGE
B27 3:30 PM PACIFIC COURTS - Court 1 EBC 7 BLUE
31 38 RICHLAND GUNNERS
B28 3:30 PM PACIFIC COURTS - Court 2 NEWPORT RED
0 2 KENT ELITE
forfeit
B25 4:35 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 ROGERS RAMS JOHNSON
38 43 MONROE SELECT
B26 4:35 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2 NORTH CREEK JAGUARS
52 53 MERCER ISLAND 7
B33 4:35 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3 MT. SI WILDCATS 7E
PUYALLUP VIKINGS
B37 4:35 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS Bracket Loser B34
Bracket Loser B35
B21 5:40 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS LIBERTY TURNER
TEAM UP ORANGE
B22 5:40 PM ELITE SPORTS ACADEMY LAKE WASHINGTON
35 42 NEWPORT WHITE
B29 5:40 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 EBC 7 BLUE
15 0 NEWPORT RED
forfeit
B30 5:40 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 RICHLAND GUNNERS
KENT ELITE
B36 5:40 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 Bracket Winner B34
Bracket Winner B35

Bracket

Bracket Winner B36
Champion
Bracket Loser B34
B37 - Sun 11/19 4:35PM MSHS FRESHMAN CAMPUS
Bracket Loser B35
MT. SI WILDCATS 7E - 24
B31 - Sun 11/19 12:15PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
AUBURN ABA - 39
ISSAQUAH 7 GOLD
B35 - Sun 11/19 2:25PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3
BOTHELL SELECT
Bracket Winner B34
B36 - Sun 11/19 5:40PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3
Bracket Winner B35
BELLEVUE BLUE
B34 - Sun 11/19 2:25PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
AUBURN ABA
PUYALLUP VIKINGS - 37
B32 - Sun 11/19 12:15PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
ISSAQUAH 7 GOLD - 39
MT. SI WILDCATS 7E
B33 - Sun 11/19 4:35PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3
PUYALLUP VIKINGS
NEWPORT WHITE - 50
B20 - Sun 11/19 3:30PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB
TEAM UP ORANGE - 28
LAKE WASHINGTON - 35
B22 - Sun 11/19 5:40PM ELITE SPORTS ACADEMY
NEWPORT WHITE - 42
LIBERTY TURNER - 28
B19 - Sun 11/19 2:25PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB
LAKE WASHINGTON - 36
LIBERTY TURNER
B21 - Sun 11/19 5:40PM MSHS FRESHMAN CAMPUS
TEAM UP ORANGE
NEWPORT RED - 0
B28 - Sun 11/19 3:30PM PACIFIC COURTS - Court 2
KENT ELITE - 2
EBC 7 BLUE - 31
B27 - Sun 11/19 3:30PM PACIFIC COURTS - Court 1
RICHLAND GUNNERS - 38
EBC 7 BLUE - 15
B29 - Sun 11/19 5:40PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2
NEWPORT RED - 0
RICHLAND GUNNERS
B30 - Sun 11/19 5:40PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1
KENT ELITE
NORTH CREEK JAGUARS - 52
B26 - Sun 11/19 4:35PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2
MERCER ISLAND 7 - 53
ROGERS RAMS JOHNSON - 38
B25 - Sun 11/19 4:35PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1
MONROE SELECT - 43
NORTH CREEK JAGUARS - 50
B23 - Sun 11/19 12:15PM MERCER ISLAND PEAK - Court 3
ROGERS RAMS JOHNSON - 32
MONROE SELECT - 36
B24 - Sun 11/19 12:15PM MERCER ISLAND PEAK - Court 4
MERCER ISLAND 7 - 39