Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2017 Wildcat Shootout co-hosted with SYB, NWA, & MSHS Boys Basketball Booster Club **The schedule was updated Tuesday @ 8:15am ~ please see if your team was affected**
***Please note: DUE TO CONSTRUCTION, PARKING FOR GAMES AT MT. SI HIGH SCHOOL IS AVAILABLE IN THE GRAVEL LOT TO THE SOUTH OF THE SCHOOL AND IN THE LOT ON THE WEST SIDE OF THE GYM***

BOYS 7TH CASCADE

2017 WILDCAT SHOOTOUT

Nov 17 - 19, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
ISSAQUAH 7 PURPLE 3 0 21 84 59
MT. SI WILDCATS 7C 2 1 14 88 62
SAINTS SELECT 7 1 2 10 75 65
LIBERTY LANDREY 0 3 -45 49 110
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
BELLEVUE GOLD 3 0 23 119 96
ISSAQUAH 7 WHITE 2 1 -3 73 76
EASTLAKE WHITE 1 2 6 98 89
SAMMAMISH WARRIORS 0 3 -26 86 115
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
OTHELLO BALLERS 3 0 45 155 89
REDMOND SELECT 7 2 1 -7 117 131
SKYLINE 7 GREEN 1 2 -6 97 112
WOODINVILLE 0 3 -32 96 133
POOL D
Team W L
PD
PS
PA
ROGERS RAMS 2 0 30 80 37
SBA GOLD 1 1 -10 49 59
ER FUTURE JAGS 0 2 -20 49 82

Schedule

Filter by:

Friday, November 17, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 6:30 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 2 ISSAQUAH 7 PURPLE
37 18 LIBERTY LANDREY
P2 6:30 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 3 MT. SI WILDCATS 7C
25 24 SAINTS SELECT 7
P3 7:35 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 2 ISSAQUAH 7 WHITE
23 21 SAMMAMISH WARRIORS
P4 8:40 PM BELLEVUE COLLEGE - Court 2 EASTLAKE WHITE
31 39 BELLEVUE GOLD
P6 8:40 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 REDMOND SELECT 7
43 37 SKYLINE 7 GREEN
Saturday, November 18, 2017
Game Time Location Team Score Team
P18 10:05 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 ISSAQUAH 7 WHITE
25 24 EASTLAKE WHITE
P19 10:05 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 SKYLINE 7 GREEN
21 49 OTHELLO BALLERS
P20 10:05 AM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 WOODINVILLE
40 42 REDMOND SELECT 7
P5 12:15 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 WOODINVILLE
36 52 OTHELLO BALLERS
P11 12:15 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH 7 WHITE
25 31 BELLEVUE GOLD
P7 2:25 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS ER FUTURE JAGS
28 33 SBA GOLD
P17 2:25 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 BELLEVUE GOLD
49 40 SAMMAMISH WARRIORS
P15 3:30 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS SAINTS SELECT 7
30 15 LIBERTY LANDREY
P16 3:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH 7 PURPLE
22 20 MT. SI WILDCATS 7C
P21 4:35 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS SBA GOLD
16 31 ROGERS RAMS
P8 5:40 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 LIBERTY LANDREY
16 43 MT. SI WILDCATS 7C
P9 5:40 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS ISSAQUAH 7 PURPLE
25 21 SAINTS SELECT 7
P14 6:45 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS ROGERS RAMS
49 21 ER FUTURE JAGS
Sunday, November 19, 2017
Game Time Location Team Score Team
P10 10:05 AM MERCER ISLAND PEAK - Court 1 SAMMAMISH WARRIORS
25 43 EASTLAKE WHITE
P12 10:05 AM EASTSIDE BASKETBALL CLUB OTHELLO BALLERS
54 32 REDMOND SELECT 7
P13 10:05 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 WOODINVILLE
20 39 SKYLINE 7 GREEN
B28 12:15 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB SKYLINE 7 GREEN
38 25 SBA GOLD
B24 1:20 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 3 MT. SI WILDCATS 7C
33 25 ISSAQUAH 7 WHITE
B25 1:20 PM ELITE SPORTS ACADEMY REDMOND SELECT 7
40 18 ER FUTURE JAGS
B29 2:25 PM CASCADE VIEW ELEMENTARY ISSAQUAH 7 PURPLE
BELLEVUE GOLD
B30 2:25 PM NORTH BEND ELEMENTARY OTHELLO BALLERS
ROGERS RAMS
B23 3:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 SAINTS SELECT 7
WOODINVILLE
B27 3:30 PM MSHS FRESHMAN CAMPUS REDMOND SELECT 7
SBA GOLD
B22 4:35 PM NORTH BEND ELEMENTARY LIBERTY LANDREY
SAMMAMISH WARRIORS
B26 4:35 PM CASCADE VIEW ELEMENTARY EASTLAKE WHITE
ER FUTURE JAGS
B31 4:35 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 Bracket Loser B29
Bracket Loser B30
B32 4:35 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 Bracket Winner B29
Bracket Winner B30

Bracket

Bracket Winner B32
Champion
MT. SI WILDCATS 7C - 33
B24 - Sun 11/19 1:20PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 3
ISSAQUAH 7 WHITE - 25
SKYLINE 7 GREEN - 38
B28 - Sun 11/19 12:15PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB
SBA GOLD - 25
LIBERTY LANDREY
B22 - Sun 11/19 4:35PM NORTH BEND ELEMENTARY
SAMMAMISH WARRIORS
REDMOND SELECT 7
B27 - Sun 11/19 3:30PM MSHS FRESHMAN CAMPUS
SBA GOLD
EASTLAKE WHITE
B26 - Sun 11/19 4:35PM CASCADE VIEW ELEMENTARY
ER FUTURE JAGS
SAINTS SELECT 7
B23 - Sun 11/19 3:30PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
WOODINVILLE
REDMOND SELECT 7 - 40
B25 - Sun 11/19 1:20PM ELITE SPORTS ACADEMY
ER FUTURE JAGS - 18
OTHELLO BALLERS
B30 - Sun 11/19 2:25PM NORTH BEND ELEMENTARY
ROGERS RAMS
Bracket Winner B29
B32 - Sun 11/19 4:35PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
Bracket Winner B30
ISSAQUAH 7 PURPLE
B29 - Sun 11/19 2:25PM CASCADE VIEW ELEMENTARY
BELLEVUE GOLD
Bracket Loser B29
B31 - Sun 11/19 4:35PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
Bracket Loser B30