Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2017 Wildcat Shootout co-hosted with SYB, NWA, & MSHS Boys Basketball Booster Club **The schedule was updated Tuesday @ 8:15am ~ please see if your team was affected**
***Please note: DUE TO CONSTRUCTION, PARKING FOR GAMES AT MT. SI HIGH SCHOOL IS AVAILABLE IN THE GRAVEL LOT TO THE SOUTH OF THE SCHOOL AND IN THE LOT ON THE WEST SIDE OF THE GYM***

BOYS 6TH CASCADE

2017 WILDCAT SHOOTOUT

Nov 17 - 19, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
ISSAQUAH 6 PURPLE 2 0 19 76 55
INGLEMOOR 1 1 11 93 77
BELLEVUE GOLD 0 2 -30 42 79
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
ER FUTURE JAGS 2 0 21 70 41
MT. SI WILDCATS 6C 1 1 -3 50 53
SKYLINE 6 WHITE 0 2 -18 48 74
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
REDMOND SELECT 6 2 0 6 89 83
KING'S KNIGHTS 1 1 0 73 73
SKYLINE 6 GREEN 0 2 -6 77 83

Schedule

Filter by:

Friday, November 17, 2017
Game Time Location Team Score Team
P6 6:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 MT. SI WILDCATS 6C
30 27 SKYLINE 6 WHITE
P2 7:35 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY REDMOND SELECT 6
48 45 SKYLINE 6 GREEN
P1 8:40 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY BELLEVUE GOLD
12 29 ISSAQUAH 6 PURPLE
Saturday, November 18, 2017
Game Time Location Team Score Team
P5 10:05 AM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 KING'S KNIGHTS
38 41 REDMOND SELECT 6
P8 12:15 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY SKYLINE 6 GREEN
32 35 KING'S KNIGHTS
P7 1:20 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 1 ISSAQUAH 6 PURPLE
47 43 INGLEMOOR
P3 3:30 PM EASTSIDE BASKETBALL CLUB SKYLINE 6 WHITE
21 44 ER FUTURE JAGS
P4 4:35 PM RENTON HIGH SCHOOL - Court 2 INGLEMOOR
50 30 BELLEVUE GOLD
P9 6:45 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 ER FUTURE JAGS
26 20 MT. SI WILDCATS 6C
Sunday, November 19, 2017
Game Time Location Team Score Team
B10 10:05 AM ELITE SPORTS ACADEMY BELLEVUE GOLD
27 35 SKYLINE 6 WHITE
B13 10:05 AM MSHS FRESHMAN CAMPUS MT. SI WILDCATS 6C
22 40 KING'S KNIGHTS
B14 10:05 AM TIMBER RIDGE ELEMENTARY INGLEMOOR
23 49 REDMOND SELECT 6
B11 12:15 PM ELITE SPORTS ACADEMY BELLEVUE GOLD
23 52 SKYLINE 6 GREEN
B16 12:15 PM NORTH BEND ELEMENTARY ISSAQUAH 6 PURPLE
42 53 KING'S KNIGHTS
B17 12:15 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY REDMOND SELECT 6
27 33 ER FUTURE JAGS
B15 1:20 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY MT. SI WILDCATS 6C
37 47 INGLEMOOR
B12 2:25 PM ELITE SPORTS ACADEMY SKYLINE 6 WHITE
27 34 SKYLINE 6 GREEN
B18 2:25 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 KING'S KNIGHTS
ER FUTURE JAGS
B19 4:35 PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY ISSAQUAH 6 PURPLE
REDMOND SELECT 6

Bracket

Bracket Winner B18
Champion
KING'S KNIGHTS
B18 - Sun 11/19 2:25PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
ER FUTURE JAGS
BELLEVUE GOLD - 23
B11 - Sun 11/19 12:15PM ELITE SPORTS ACADEMY
SKYLINE 6 GREEN - 52
MT. SI WILDCATS 6C - 37
B15 - Sun 11/19 1:20PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY
INGLEMOOR - 47
REDMOND SELECT 6 - 27
B17 - Sun 11/19 12:15PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY
ER FUTURE JAGS - 33
SKYLINE 6 WHITE - 27
B12 - Sun 11/19 2:25PM ELITE SPORTS ACADEMY
SKYLINE 6 GREEN - 34
ISSAQUAH 6 PURPLE - 42
B16 - Sun 11/19 12:15PM NORTH BEND ELEMENTARY
KING'S KNIGHTS - 53
ISSAQUAH 6 PURPLE
B19 - Sun 11/19 4:35PM TIMBER RIDGE ELEMENTARY
REDMOND SELECT 6
INGLEMOOR - 23
B14 - Sun 11/19 10:05AM TIMBER RIDGE ELEMENTARY
REDMOND SELECT 6 - 49
MT. SI WILDCATS 6C - 22
B13 - Sun 11/19 10:05AM MSHS FRESHMAN CAMPUS
KING'S KNIGHTS - 40
BELLEVUE GOLD - 27
B10 - Sun 11/19 10:05AM ELITE SPORTS ACADEMY
SKYLINE 6 WHITE - 35