Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. The top 2 teams in each pool will advance to the championship bracket.

U14 B - Red

2017 Orlando Open

Dec 2 - 3, 2017
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Xtreme West Blue

U14 B - Red Champion

Sat Dec 2, 2017 - Sun Dec 3, 2017

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Generals 3 0 0 36 8
PBR 2023 3 0 0 35 9
Empire Elite 1 2 0 22 22
Swordfish 1 2 0 19 24
Iron Horse 2023 Slew 1 2 0 18 28
Braveheart 0 3 0 1 40
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Xtreme West Blue 3 0 0 32 3
Viera Venom 2 1 0 21 10
FCA South 2 1 0 11 21
Coolax Oviedo 2 1 0 22 13
West Florida LC 0 3 0 5 22
Chomp LC 0 3 0 8 30

Schedule

Filter by:

Saturday, December 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Omni - F6 Swordfish
3 12 Generals
P2 8:00 AM Omni - F8 Iron Horse 2023 Slew
9 6 Empire Elite
P3 8:00 AM Omni - F9 Braveheart
0 15 PBR 2023
P4 8:55 AM Omni - F6 Viera Venom
3 8 Xtreme West Blue
P5 8:55 AM Omni - F8 FCA South
5 4 Chomp LC
P6 8:55 AM Omni - F9 West Florida LC
3 7 Coolax Oviedo
P7 9:50 AM Omni - F6 Generals
11 5 Iron Horse 2023 Slew
P8 9:50 AM Omni - F8 Swordfish
12 1 Braveheart
P9 9:50 AM Omni - F9 Empire Elite
5 9 PBR 2023
P10 10:45 AM Omni - F6 Xtreme West Blue
14 0 FCA South
P11 10:45 AM Omni - F8 Viera Venom
5 2 West Florida LC
P12 10:45 AM Omni - F9 Chomp LC
4 12 Coolax Oviedo
P13 11:40 AM Omni - F6 Braveheart
0 13 Generals
P14 11:40 AM Omni - F8 PBR 2023
11 4 Iron Horse 2023 Slew
P15 11:40 AM Omni - F9 Empire Elite
11 4 Swordfish
P16 12:35 PM Omni - F6 West Florida LC
0 10 Xtreme West Blue
P17 1:30 PM Omni - F8 Coolax Oviedo
3 6 FCA South
P18 1:30 PM Omni - F9 Chomp LC
0 13 Viera Venom
Sunday, December 03, 2017
Game Time Location Team Score Team
B7 8:00 AM NE Regional Park - T4 Braveheart
5 4 Chomp LC
B6 9:50 AM Celebration HS - Practice Field Iron Horse 2023 Slew
9 0 West Florida LC
B5 11:40 AM Celebration HS - Practice Field Swordfish
7 2 Coolax Oviedo
B4 12:35 PM Celebration HS - Practice Field Empire Elite
10 2 FCA South
B1 2:25 PM Omni - F6 Generals
8 5 Viera Venom
B2 2:25 PM Omni - F7 PBR 2023
4 5 Xtreme West Blue
B3 4:15 PM Omni - F6 Generals
4 5 Xtreme West Blue

Bracket

Consolation Games
Xtreme West Blue
Champion
Generals - 8
B1 - Sun 12/3 2:25PM Omni - F6
Viera Venom - 5
PBR 2023 - 4
B2 - Sun 12/3 2:25PM Omni - F7
Xtreme West Blue - 5
Generals - 4
B3 - Sun 12/3 4:15PM Omni - F6
Xtreme West Blue - 5
Iron Horse 2023 Slew - 9
B6 - Sun 12/3 9:50AM Celebration HS - Practice Field
West Florida LC - 0
Empire Elite - 10
B4 - Sun 12/3 12:35PM Celebration HS - Practice Field
FCA South - 2
Swordfish - 7
B5 - Sun 12/3 11:40AM Celebration HS - Practice Field
Coolax Oviedo - 2
Braveheart - 5
B7 - Sun 12/3 8:00AM NE Regional Park - T4
Chomp LC - 4