Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. Pool winners and one 2nd place team will advance to the championship bracket.

High School B - Green

2017 Orlando Open

Dec 2 - 3, 2017
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Team Maverik

High School B - Green Champion

Sat Dec 2, 2017 - Sun Dec 3, 2017

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Ocala LC 3 0 0 27 6
Apprentice Maroon 2 1 0 22 9
Thunder 1 2 0 5 27
Chomp LC 0 3 0 7 19
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Apopka Talon 3 0 0 15 4
CFL Vikings 2 1 0 12 8
First Coast Crush 1 2 0 6 12
Stallions 0 3 0 3 12
Pool 3
Team W L T
GS
GA
Pasco Lions 2 0 1 25 8
Team Maverik 2 0 1 32 9
Monarchs White 2 1 0 20 19
Old School LC 1 2 0 15 15
Villages* 0 3 0 4 39

Schedule

Filter by:

Saturday, December 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
P17 12:35 PM Omni - F8 Old School LC
6 8 Monarchs White
P18 12:35 PM Omni - F9 Villages
1 17 Team Maverik
P15 1:30 PM Omni - F6 CFL Vikings
4 3 First Coast Crush
P16 1:30 PM Omni - F7 Stallions
1 4 Apopka Talon
P11 2:25 PM Omni - F6 Monarchs White
3 10 Team Maverik
P12 2:25 PM Omni - F7 Pasco Lions
15 1 Villages
P13 2:25 PM Omni - F8 Apprentice Maroon
7 2 Chomp LC
P14 2:25 PM Omni - F9 Thunder
1 12 Ocala LC
P9 3:20 PM Omni - F8 First Coast Crush
0 6 Apopka Talon
P10 3:20 PM Omni - F9 Stallions
0 5 CFL Vikings
P5 4:15 PM Omni - F6 Team Maverik
5 5 Pasco Lions
P6 4:15 PM Omni - F7 Old School LC
7 2 Villages
P7 4:15 PM Omni - F8 Chomp LC
2 8 Ocala LC
P8 4:15 PM Omni - F9 Thunder
0 12 Apprentice Maroon
Sunday, December 03, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 11:40 AM NE Regional Park - T2 Thunder
4 3 Chomp LC
P2 11:40 AM NE Regional Park - T3 Ocala LC
7 3 Apprentice Maroon
P3 11:40 AM NE Regional Park - T4 Stallions
2 3 First Coast Crush
P4 11:40 AM NE Regional Park - T5 Apopka Talon
5 3 CFL Vikings
P19 12:35 PM NE Regional Park - T2 Old School LC
2 5 Pasco Lions
P20 12:35 PM NE Regional Park - T3 Monarchs White
9 3 Villages*
B1 2:25 PM NE Regional Park - T5 Ocala LC
2 9 Pasco Lions
B2 2:25 PM NE Regional Park - T6 Apopka Talon
1 7 Team Maverik
B4 2:25 PM NE Regional Park - T1 Apprentice Maroon
2 4 CFL Vikings
B6 2:25 PM NE Regional Park - T2 Monarchs White
8 5 Chomp LC
B5 3:20 PM NE Regional Park - T2 Thunder
2 10 Old School LC
B7 3:20 PM NE Regional Park - T5 Stallions
0 0 Villages
B3 4:15 PM NE Regional Park - T6 Pasco Lions
5 9 Team Maverik

Bracket

Consolation Games
Team Maverik
Champion
Ocala LC - 2
B1 - Sun 12/3 2:25PM NE Regional Park - T5
Pasco Lions - 9
Apopka Talon - 1
B2 - Sun 12/3 2:25PM NE Regional Park - T6
Team Maverik - 7
Pasco Lions - 5
B3 - Sun 12/3 4:15PM NE Regional Park - T6
Team Maverik - 9
Stallions - 0
B7 - Sun 12/3 3:20PM NE Regional Park - T5
Villages - 0
Thunder - 2
B5 - Sun 12/3 3:20PM NE Regional Park - T2
Old School LC - 10
Apprentice Maroon - 2
B4 - Sun 12/3 2:25PM NE Regional Park - T1
CFL Vikings - 4
Monarchs White - 8
B6 - Sun 12/3 2:25PM NE Regional Park - T2
Chomp LC - 5