Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. Pool winners and one 2nd place team will advance to the championship bracket.

U14 A

2017 Orlando Open

Dec 2 - 3, 2017
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
PBR 2022

U14 A Champion

Sat Dec 2, 2017 - Sun Dec 3, 2017

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
WOC Outlaws 2 1 0 16 8
Ohana LC Teal 2 1 0 20 11
Bay Area Sandsharks 2 1 0 17 15
Xtreme East 0 3 0 9 28
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Xtreme West Gold 3 0 0 25 3
Dirty Birds 2 1 0 18 9
Tampa Tarpons 1 2 0 18 21
Empire Elite 0 3 0 6 34
Pool 3
Team W L T
GS
GA
PBR 2022 3 0 0 34 4
FCA South 3 0 0 24 8
Iron Horse 2022 1 2 0 14 14
Monsters 1 2 0 15 19
Stone Crabs* 0 3 0 2 35

Schedule

Filter by:

Saturday, December 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
P5 12:35 PM Omni - F4 Monsters
2 11 PBR 2022
P6 12:35 PM Omni - F2 Iron Horse 2022
10 2 Stone Crabs
P11 2:25 PM Omni - F4 FCA South
8 4 Monsters
P12 2:25 PM Omni - F2 PBR 2022
16 0 Stone Crabs
P2 4:15 PM NE Regional Park - T4 WOC Outlaws
4 5 Bay Area Sandsharks
P17 4:15 PM Omni - F2 Iron Horse 2022
2 5 FCA South
P18 4:15 PM Omni - F4 Stone Crabs
0 9 Monsters
P1 5:10 PM NE Regional Park - T2 Xtreme East
6 9 Ohana LC Teal
P4 5:10 PM NE Regional Park - T3 Tampa Tarpons
1 8 Xtreme West Gold
P3 6:05 PM NE Regional Park - T2 Dirty Birds
8 1 Empire Elite
P7 7:00 PM NE Regional Park - T2 Ohana LC Teal
1 2 WOC Outlaws
P8 7:00 PM NE Regional Park - T3 Xtreme East
1 9 Bay Area Sandsharks
P9 7:55 PM NE Regional Park - T2 Empire Elite
4 15 Tampa Tarpons
P10 7:55 PM NE Regional Park - T3 Dirty Birds
1 6 Xtreme West Gold
Sunday, December 03, 2017
Game Time Location Team Score Team
P13 8:00 AM NE Regional Park - T1 Bay Area Sandsharks
3 10 Ohana LC Teal
P14 8:00 AM NE Regional Park - T2 Xtreme East
2 10 WOC Outlaws
P15 8:00 AM NE Regional Park - T3 Xtreme West Gold
11 1 Empire Elite
P16 8:55 AM NE Regional Park - T3 Dirty Birds
9 2 Tampa Tarpons
P19 8:55 AM NE Regional Park - T2 Iron Horse 2022
2 7 PBR 2022
P20 8:55 AM NE Regional Park - T1 FCA South
11 2 Stone Crabs*
B1 10:45 AM NE Regional Park - T2 WOC Outlaws
1 11 PBR 2022
B2 10:45 AM NE Regional Park - T3 Xtreme West Gold
6 3 FCA South
B4 10:45 AM NE Regional Park - T1 Ohana LC Teal
2 10 Dirty Birds
B5 10:45 AM NE Regional Park - T4 Bay Area Sandsharks
6 4 Tampa Tarpons
B6 10:45 AM NE Regional Park - T5 Iron Horse 2022
10 0 Xtreme East
B7 10:45 AM NE Regional Park - T6 Empire Elite
6 9 Stone Crabs
B8 12:35 PM NE Regional Park - T5 Xtreme East
0 1 Monsters
FORFEIT
B3 1:30 PM NE Regional Park - T1 PBR 2022
9 4 Xtreme West Gold

Bracket

Consolation Games
PBR 2022
Champion
WOC Outlaws - 1
B1 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T2
PBR 2022 - 11
Xtreme West Gold - 6
B2 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T3
FCA South - 3
PBR 2022 - 9
B3 - Sun 12/3 1:30PM NE Regional Park - T1
Xtreme West Gold - 4
Empire Elite - 6
B7 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T6
Stone Crabs - 9
Bay Area Sandsharks - 6
B5 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T4
Tampa Tarpons - 4
Ohana LC Teal - 2
B4 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T1
Dirty Birds - 10
Iron Horse 2022 - 10
B6 - Sun 12/3 10:45AM NE Regional Park - T5
Xtreme East - 0
Xtreme East - 0
B8 - Sun 12/3 12:35PM NE Regional Park - T5
Monsters - 1