Softball

16U Aunt Rosie's

16U Aunt Rosie's International Tournament

Jun 23 - 25, 2017
Amherst, NY • East Amherst, NY
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

A
Team W L T P
RD
RA
Easton Heat Gold 2 0 0 4 12 1
WNY Sting- DiPirro 2 0 0 4 9 2
NY Inferno Showcase 2 0 0 4 8 5
Lakeshore Lightning- Stewart 2 0 0 4 3 5
Lady Bandits 2 0 0 4 4 9
ROC Elite Gold 2 0 0 4 6 14
WS Magic- Rogowski 1 0 0 2 7 0
NY Diamond Girls- Coons 1 0 0 2 7 0
Wheatfield Nitro-Cimino 1 0 0 2 3 3
NY Diamond Girls- Malicki 1 0 0 2 1 6
716 Select- Gugino 1 1 0 2 3 7
WNY Sting- Catlin 1 1 0 2 6 9
PA Alley Cats 1 1 0 2 0 14
Amherst Lightning - Farber 0 0 0 0 0 0
USSSA NY Pride 0 0 0 0 0 0
Pitt. Lady Roadrunners Elite 0 0 0 0 0 0
NWO Heat Nation 0 0 0 0 0 0
Thunder Elite Premier 0 0 0 0 0 0
NY Diamond Girls- Swiatek 0 0 0 0 0 0
Capital District Fusion 0 0 0 0 0 0
SC Hurricanes 0 0 0 0 0 0
Adirondack Xtreme Gold 0 0 0 0 0 0
Ohio Emeralds 01 0 0 0 0 0 0
Pittsburgh Spirit Gold 0 0 0 0 0 0
Amherst Lightning- DeCicco 0 1 0 0 -1 4
VA Xplosion 2k1 0 1 0 0 -3 6
Thunder Elite 01 0 2 0 0 -5 6
Downriver Diamonds 0 1 0 0 -2 7
Ohio Classics 01 0 1 0 0 -7 8
Lou Gehrig Lasers-Werth 0 1 0 0 -4 12
Silver Creek Prospects 0 2 0 0 -10 13
Maryland Patriots 0 2 0 0 -7 14
Xtreme 01 0 1 0 0 -7 15
Roch. Lady Lions Elite 0 2 0 0 -9 15
Streak Gold-Thorpe 0 2 0 0 -14 19

Schedule

Filter by:

Friday, June 23, 2017
Game Time Location Team Score Team
P14 8:00 AM Northtown Center - Field 3 Lakeshore Lightning- Stewart
6 4 716 Select- Gugino
P16 8:00 AM Northtown Center - Field 2 Thunder Elite 01
0 4 WNY Sting- DiPirro
P13 8:30 AM Northtown Center - Field 5 ROC Elite Gold
8 6 Maryland Patriots
P17 8:30 AM Northtown Center - Field 6 Silver Creek Prospects
1 6 Easton Heat Gold
P18 8:45 AM Transit Middle School - Field 1 NY Inferno Showcase
11 2 Streak Gold-Thorpe
P7 9:45 AM Northtown Center - Field 2 NY Diamond Girls- Coons
15 0 Xtreme 01
P8 9:45 AM Northtown Center - Field 3 NY Diamond Girls- Malicki
7 6 PA Alley Cats
P10 9:45 AM Northtown Center - Field 4 VA Xplosion 2k1
3 6 Wheatfield Nitro-Cimino
P9 10:15 AM Northtown Center - Field 5 Roch. Lady Lions Elite
1 9 WNY Sting- Catlin
P11 10:15 AM Northtown Center - Field 6 Downriver Diamonds
5 7 Lady Bandits
P12 10:30 AM Transit Middle School - Field 2 WS Magic- Rogowski
8 0 Ohio Classics 01
P31 11:30 AM Northtown Center - Field 2 Maryland Patriots
1 6 716 Select- Gugino
P33 11:30 AM Northtown Center - Field 4 Lakeshore Lightning- Stewart
2 1 Thunder Elite 01
P36 11:30 AM Northtown Center - Field 3 Easton Heat Gold
8 0 Streak Gold-Thorpe
P34 12:00 PM Northtown Center - Field 5 Amherst Lightning- DeCicco
3 4 NY Inferno Showcase
P35 12:00 PM Northtown Center - Field 6 WNY Sting- DiPirro
7 2 Silver Creek Prospects
P32 12:15 PM Transit Middle School - Field 1 ROC Elite Gold
12 8 Lou Gehrig Lasers-Werth
P28 1:15 PM Northtown Center - Field 2 WNY Sting- Catlin
7 8 PA Alley Cats
P25 2:00 PM Transit Middle School - Field 2 Lady Bandits
6 4 Roch. Lady Lions Elite
Saturday, June 24, 2017
Game Time Location Team Score Team
P39 8:00 AM Northtown Center - Field 3 Pittsburgh Spirit Gold
USSSA NY Pride
P40 8:00 AM Northtown Center - Field 4 SC Hurricanes
NWO Heat Nation
P41 8:00 AM Northtown Center - Field 2 Ohio Emeralds 01
Adirondack Xtreme Gold
P37 8:30 AM Northtown Center - Field 5 Amherst Lightning - Farber
Pitt. Lady Roadrunners Elite
P42 8:30 AM Northtown Center - Field 6 NY Diamond Girls- Swiatek
Thunder Elite Premier
P38 8:45 AM Transit Middle School - Field 1 Capital District Fusion
Amherst Lightning- DeCicco
P62 9:45 AM Northtown Center - Field 2 NY Diamond Girls- Malicki
Ohio Classics 01
P69 9:45 AM Northtown Center - Field 3 Lakeshore Lightning- Stewart
NY Inferno Showcase
P70 9:45 AM Northtown Center - Field 4 SC Hurricanes
Streak Gold-Thorpe
P58 10:15 AM Northtown Center - Field 5 USSSA NY Pride
Ohio Emeralds 01
P59 10:15 AM Northtown Center - Field 6 Pittsburgh Spirit Gold
NY Diamond Girls- Swiatek
P54 10:30 AM Transit Middle School - Field 2 Amherst Lightning- DeCicco
716 Select- Gugino
P55 11:30 AM Northtown Center - Field 2 Pitt. Lady Roadrunners Elite
Capital District Fusion
P56 11:30 AM Northtown Center - Field 4 Amherst Lightning - Farber
NWO Heat Nation
P60 11:30 AM Northtown Center - Field 3 Thunder Elite Premier
Adirondack Xtreme Gold
P44 12:00 PM Northtown Center - Field 6 VA Xplosion 2k1
Roch. Lady Lions Elite
P67 12:00 PM Northtown Center - Field 5 Maryland Patriots
Thunder Elite 01
P66 1:15 PM Northtown Center - Field 4 Amherst Lightning - Farber
NY Diamond Girls- Coons
P73 1:15 PM Northtown Center - Field 2 Ohio Emeralds 01
NY Diamond Girls- Swiatek
P73 1:15 PM Northtown Center - Field 3 Pitt. Lady Roadrunners Elite
USSSA NY Pride
P73 1:45 PM Northtown Center - Field 6 Pittsburgh Spirit Gold
SC Hurricanes
P74 1:45 PM Northtown Center - Field 5 Maryland Patriots
Thunder Elite Premier
P63 2:00 PM Transit Middle School - Field 1 NWO Heat Nation
Xtreme 01
P43 3:00 PM Northtown Center - Field 2 NY Diamond Girls- Malicki
Adirondack Xtreme Gold
P45 3:00 PM Northtown Center - Field 4 Ohio Classics 01
NY Diamond Girls- Coons
P72 3:00 PM Northtown Center - Field 3 Lou Gehrig Lasers-Werth
WNY Sting- DiPirro
P46 3:30 PM Northtown Center - Field 5 WS Magic- Rogowski
Capital District Fusion
P47 3:30 PM Northtown Center - Field 6 Downriver Diamonds
WNY Sting- Catlin
P48 3:45 PM Transit Middle School - Field 1 Xtreme 01
Wheatfield Nitro-Cimino
P61 4:45 PM Northtown Center - Field 2 Lady Bandits
VA Xplosion 2k1
P68 4:45 PM Northtown Center - Field 3 Lou Gehrig Lasers-Werth
Silver Creek Prospects
P71 4:45 PM Northtown Center - Field 4 ROC Elite Gold
Easton Heat Gold
P64 5:15 PM Northtown Center - Field 5 WS Magic- Rogowski
Downriver Diamonds
P65 5:30 PM Transit Middle School - Field 1 PA Alley Cats
Wheatfield Nitro-Cimino
Sunday, June 25, 2017
Game Time Location Team Score Team
B9 8:00 AM Northtown Center - Field 4 Seed 13
Seed 20
B10 8:00 AM Northtown Center - Field 3 Seed 12
Seed 21
B16 8:00 AM Northtown Center - Field 6 Seed 15
Seed 18
B23 8:00 AM Northtown Center - Field 5 Seed 14
Seed 19
B24 8:00 AM Northtown Center - Field 2 Seed 11
Seed 22
B25 8:00 AM Transit Middle School - Field 1 Seed 6
Seed 27
B32 8:00 AM Transit Middle School - Field 2 Seed 34
Seed 35
B1 9:45 AM Northtown Center - Field 4 Seed 1
Seed 32
B2 9:45 AM Northtown Center - Field 5 Seed 16
Seed 17
B8 9:45 AM Transit Middle School - Field 1 Seed 4
Seed 29
B11 9:45 AM Northtown Center - Field 6 Seed 5
Seed 28
B15 9:45 AM Northtown Center - Field 3 Seed 2
Seed 31
B22 9:45 AM Northtown Center - Field 2 Seed 3
Seed 30
B33 9:45 AM Transit Middle School - Field 2 Seed 33
Bracket Winner B32
B3 11:30 AM Northtown Center - Field 4 Seed 9
Seed 24
B4 11:30 AM Northtown Center - Field 3 Seed 8
Seed 25
B12 11:30 AM Transit Middle School - Field 1 Bracket Winner B8
Bracket Winner B9
B13 11:30 AM Northtown Center - Field 6 Bracket Winner B10
Bracket Winner B11
B17 11:30 AM Northtown Center - Field 5 Seed 10
Seed 23
B18 11:30 AM Northtown Center - Field 2 Seed 7
Seed 26
B27 11:30 AM Transit Middle School - Field 2 Bracket Winner B24
Bracket Winner B25
B5 1:15 PM Northtown Center - Field 4 Bracket Winner B1
Bracket Winner B2
B6 1:15 PM Northtown Center - Field 2 Bracket Winner B3
Bracket Winner B4
B19 1:15 PM Northtown Center - Field 3 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B20 1:15 PM Northtown Center - Field 5 Bracket Winner B17
Bracket Winner B18
B26 1:15 PM Northtown Center - Field 6 Bracket Winner B22
Bracket Winner B23
B7 3:00 PM Northtown Center - Field 4 Bracket Winner B5
Bracket Winner B6
B14 3:00 PM Northtown Center - Field 6 Bracket Winner B12
Bracket Winner B13
B21 3:00 PM Northtown Center - Field 3 Bracket Winner B19
Bracket Winner B20
B28 3:00 PM Northtown Center - Field 5 Bracket Winner B26
Bracket Winner B27
B29 4:45 PM Northtown Center - Field 3 Bracket Winner B21
Bracket Winner B28
B30 4:45 PM Northtown Center - Field 4 Bracket Winner B7
Bracket Winner B14
B31 6:30 PM Northtown Center - Field 4 Bracket Winner B30
Bracket Winner B29

Bracket

Bracket Winner B31
Bracket Winner B12
B14 - Sun 6/25 3:00PM Northtown Center - Field 6
Bracket Winner B13
Bracket Winner B8
B12 - Sun 6/25 11:30AM Transit Middle School - Field 1
Bracket Winner B9
Bracket Winner B1
B5 - Sun 6/25 1:15PM Northtown Center - Field 4
Bracket Winner B2
Seed 9
B3 - Sun 6/25 11:30AM Northtown Center - Field 4
Seed 24
Seed 1
B1 - Sun 6/25 9:45AM Northtown Center - Field 4
Seed 32
Bracket Winner B3
B6 - Sun 6/25 1:15PM Northtown Center - Field 2
Bracket Winner B4
Seed 8
B4 - Sun 6/25 11:30AM Northtown Center - Field 3
Seed 25
Seed 10
B17 - Sun 6/25 11:30AM Northtown Center - Field 5
Seed 23
Seed 2
B15 - Sun 6/25 9:45AM Northtown Center - Field 3
Seed 31
Bracket Winner B5
B7 - Sun 6/25 3:00PM Northtown Center - Field 4
Bracket Winner B6
Bracket Winner B19
B21 - Sun 6/25 3:00PM Northtown Center - Field 3
Bracket Winner B20
Bracket Winner B17
B20 - Sun 6/25 1:15PM Northtown Center - Field 5
Bracket Winner B18
Seed 15
B16 - Sun 6/25 8:00AM Northtown Center - Field 6
Seed 18
Seed 13
B9 - Sun 6/25 8:00AM Northtown Center - Field 4
Seed 20
Seed 5
B11 - Sun 6/25 9:45AM Northtown Center - Field 6
Seed 28
Seed 12
B10 - Sun 6/25 8:00AM Northtown Center - Field 3
Seed 21
Bracket Winner B22
B26 - Sun 6/25 1:15PM Northtown Center - Field 6
Bracket Winner B23
Seed 7
B18 - Sun 6/25 11:30AM Northtown Center - Field 2
Seed 26
Seed 16
B2 - Sun 6/25 9:45AM Northtown Center - Field 5
Seed 17
Bracket Winner B21
B29 - Sun 6/25 4:45PM Northtown Center - Field 3
Bracket Winner B28
Seed 6
B25 - Sun 6/25 8:00AM Transit Middle School - Field 1
Seed 27
Bracket Winner B30
B31 - Sun 6/25 6:30PM Northtown Center - Field 4
Bracket Winner B29
Bracket Winner B7
B30 - Sun 6/25 4:45PM Northtown Center - Field 4
Bracket Winner B14
Bracket Winner B10
B13 - Sun 6/25 11:30AM Northtown Center - Field 6
Bracket Winner B11
Bracket Winner B15
B19 - Sun 6/25 1:15PM Northtown Center - Field 3
Bracket Winner B16
Bracket Winner B24
B27 - Sun 6/25 11:30AM Transit Middle School - Field 2
Bracket Winner B25
Seed 4
B8 - Sun 6/25 9:45AM Transit Middle School - Field 1
Seed 29
Bracket Winner B26
B28 - Sun 6/25 3:00PM Northtown Center - Field 5
Bracket Winner B27
Seed 3
B22 - Sun 6/25 9:45AM Northtown Center - Field 2
Seed 30
Seed 11
B24 - Sun 6/25 8:00AM Northtown Center - Field 2
Seed 22
Seed 14
B23 - Sun 6/25 8:00AM Northtown Center - Field 5
Seed 19
Seed 33
B33 - Sun 6/25 9:45AM Transit Middle School - Field 2
Bracket Winner B32
Seed 34
B32 - Sun 6/25 8:00AM Transit Middle School - Field 2
Seed 35